Przedświąteczne wsparcie dla potrzebujących
Osoby samotne, potrzebujące czy doświadczające kryzysu bezdomności, w przedświątecznym czasie mogą liczyć na wsparcie życzliwych osób. Duszpasterstwo Akademickie „Górka” organizuje w środę, 22 grudnia wigilijne spotkania w dwóch punktach miasta. Restauratorzy i hotelarze zrzeszeni w Polskiej Izbie Gospodarczej przed samymi Świętami Bożego Narodzenia przygotują paczki, które trafią do osób w potrzebie.
„Wigilia z osobami potrzebującymi i w kryzysie bezdomności” to akcja organizowana od 30 lat przez Duszpasterstwo Akademickie „Górka” działające przy gdańskich dominikanach. W tym roku spotkanie odbędzie się 22 grudnia w godzinach 15.00-18.00 w dwóch miejscach, przy Drzewku Milenijnym znajdującym się na Targu Węglowym i na placu przy Bazylice św. Mikołaja. Tam na potrzebujących będą czekały ciepłe posiłki.
Oprócz całego wigilijnego spotkania szykowane są także paczki, które trafią do gdańskich noclegowni.
Wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do akcji i wspomóc działania DA „Górka” mogą zgłosić się pisząc na adres: pomoc.gdansk@dominikanie.pl.
Szczegóły inicjatywy można znaleźć na facebooku organizatorów.
Gdańscy restauratorzy i hotelarze niosą pomoc
Gdańscy restauratorzy i hotelarze zrzeszeni w Polskiej Izbie Gospodarczej po raz 31. zorganizują posiłki dla najbardziej potrzebujących. W tym roku, z uwagi na okres pandemii, wsparcie będzie przygotowane w formie paczek. 23 i 24 grudnia przedsiębiorcy spotkają się z rodzinami w potrzebie, samotnymi matkami czy osobami w kryzysie bezdomności przebywającymi w gdańskich noclegowniach. Z inicjatywy Piotra Dzika, radnego Rady Miasta Gdańska, przedsiębiorcy organizują alternatywną formę wigilijnej wieczerzy.
- Niech ten stół wigilijny, który tradycyjnie połączy nas, niech nigdy nie podzieli. Bo jak mówi nasze motto: nikt nie jest za biedny, by pomóc drugiemu i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka. Podarujmy tę chwilę na bycie razem z drugim człowiekiem - mówi radny Piotr Dzik. - Pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie przedsiębiorców, firm, na które możemy liczyć od kilkudziesięciu lat, organizacji społecznych oraz miasta.
Do potrzebujących trafią paczki z suchym prowiantem i produktami o długiej dacie ważności. Nie zabraknie jednak także typowych, świątecznych dań, takich jak pierogi czy uszka.
Fot. UMG