Program Mieszkalnictwa Społecznego zostaje w Gdańsku na dłużej
Działający od 2016 roku w Gdańsku Program Mieszkalnictwa Społecznego decyzją miejskich radnych będzie kontynuowany. Program stanowi szansę na uzyskanie wsparcia i własnego dachu nad głową.
Miejscy radni zadecydowali dziś, że Program Mieszkalnictwa Społecznego będzie kontynuowany przez kolejne sześć lat. Jego koszt w tym czasie oszacowano na 80 mln zł.
Co składa się na program?
Mieszkania wspomagane – wynajmują je od miasta organizacje pozarządowe, a następnie użyczają osobom uczestniczącym w programie. Za lokal odpowiada organizacja, na korzystanie z niego mieszkaniec zawiera umowę cywilno-prawną, ponosząc płatności. Osoba mieszkająca w takim miejscu ma asystenta i opiekuna. Uczestniczy w treningach społecznych, zawodowych, zdrowotnych, edukacyjnych, budżetowych oraz korzysta – w miarę potrzeb – z pracy socjalnej i poradnictwa specjalistycznego. W mieszkaniach wspomaganych może mieszkać kilka osób, korzystających z części wspólnej i własnego pokoju.
Mieszkania ze wsparciem – mieszkanie komunalne samodzielne. Mieszkaniec podpisuje umowę najmu i kontrakt na wsparcie, regulując opłaty czynszowe i za media. Uczestniczy w treningach społecznych, zawodowych, zdrowotnych, edukacyjnych i budżetowych oraz korzysta – w miarę potrzeb – z pracy socjalnej i poradnictwa specjalistycznego.
Program w Gdańsku realizowany jest od 2016 roku. Wg przedstawionych przez ratusz danych w latach 2016-2023 funkcjonowało 165 mieszkań wspomaganych lub ze wsparciem, z których korzystało 415 osób.
fot. pixbay