Program 759. edycji Jarmarku św. Dominika
Już 27 lipca rozpocznie się jedno z największych świąt handlu na świecie. Na miłośników zakupów będzie czekać blisko 750 stoisk z odzieżą, rękodziełem, biżuterią, żywnością, antykami czy rzemiosłem. Nie zabraknie kameralnych koncertów i pokazów filmowych. Jarmark potrwa do 18 sierpnia.
W tegorocznej edycji zrezygnowano z ogromnych kocertów na rozpoczęcie, środek i koniec Jarmarku. W tym roku święto obwieści specjalnie napisany hejnał skomponowany z 759 nut, który zostanie odegrany przez szesnastu trębaczy i ratuszowy carillon. Następnie zaplanowano korowód barwnych postaci. Jak co roku wyjątkowym momentem będzie tradycyjne przekazanie kupcom klucza do bram miasta przez prezydenta Gdańska.
Na zakończenie Jarmarku przygotowano "Największe Magic Show w Polsce" w wykonaniu iluzjonisty Marcina Muszyńskiego, finalisty programu „Mam talent”, który zaprezentuje pokaz lewitującego fortepianu na Ołowiance. Dzięki czemu nawiąże do dawnych czasów, gdy na gdański jarmark zjeżdżali licznie artyści m.in. cyrkowcy i kuglarze. Tego dnia zostaną także wręczone Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika. Publiczność będzie łapać kolorowe poduszki, a klucz do bram miasta powróci do rąk prezydenta Gdańska.
W tym roku zaplanowano poszerzenie zasięgu Jarmarku o Długie Ogrody, na których znajdzie się targ staroci.
Na Placu Kobzdeja pojawi się Stacja Ekonomia Społeczna, która prowadzi działalność gospodarczą, a zyski przeznacza na realizację celów społecznych. W swojej ofercie zaproponuje: rzemieślnicze lody, kaukaską kuchnię oraz recyklingowe torby z banerów.
Czwartego sierpnia odbędzie się pokaz kucharza i dziennikarza kulinarnego Tomasza Jakubiaka w ramach cyklu „Kucharze pomagają”. Celem tego przedsięwzięcia jest zbiórka pieniędzy na Hospicyjną Opiekę Perinatalną przy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
Na miłośników jedzenia będą czekały smakołyki i potrway regionalne z aż 12 kuchni świata: Austrii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Indii, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Nie zabraknie także konkursów na najlepszy chleb domowego wypieku oraz Smakołyk Święta Chleba.
Zadbano także o oprawę muzyczną. Każdego wieczoru na Placu Kobzdeja usłyszymy wykonania w wersji klasycznej, folkowej i gospelowej. Dodatkowo w poniedziałki i czwartki w Parku Świętopełka czekać będzie „Stacja Soul & Jazz”. Dla dzieci zaplanowano Bajkowiska, a więc teatrzyki i warsztaty. We wtorki i w środy będzie działać „Stacja Słowo”, czyli czytanie bajek i wieczorne opowieści do poduchy. Nie zabraknie strefy do gier planszowych. Po raz pierwszy w historii funkcjonować będzie „Przedszkole Dominika”, gdzie rodzice odpłatnie będą mogli zostawić swoje pociechy.
Na Ołowiance będą odbywać się seanse plenerowe. W repertuarze przygotowano lekkie i barwne opowieści, a także powrót do kina niemego.