mobile

Prezydencki patrol - jak działa komunikacja miejska

Od środy 25 marca obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym, w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących. W Gdańsku wprowadzono szereg rozwiązań, dzięki którym rządowe zalecenia mogą być wcielone w życie. Dziś rano, zastępcy prezydenta, wraz z przedstawicielami ZTM i GAIT, sprawdzali jak w praktyce wygada sytuacja w pojazdach komunikacji miejskiej.    

inf.prasowa
Prezydencki patrol - jak działa komunikacja miejska

- Od świtu z dyrektorem ZTM Sebastianem Zomkowskim wspomagamy służby w liczeniu pasażerów i kierowaniu do bisowanych kursów – informował na swoim profilu FB Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Dzisiejszy patrol to jedno z wielu działań, jakie zostały podjęte w gdańskiej komunikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i zwiększyć dostępność komunikacji dla mieszkanek i mieszkańców podróżujących po Gdańsku.

 

Dodatkowe kursy

- Od rana, wraz z Piotrem Borawskim i Sebastianem Zomkowskim oraz zespołem ZTM, monitorujemy sytuację na węzłach przesiadkowych pod kątem wdrożenia przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w związku z Covid-19 – zakomunikował dziś rano na swoim profilu FB Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Zastępcy prezydenta Piotr Borawski oraz Piotr Grzelak wraz z Sebastianem Zomkowskim, dyrektorem ZTM i Maciejem Lisickim, prezesem GAIT, sprawdzali jak w praktyce sprawdzają się zastosowane do tej pory rozwiązania. Kontrole przeprowadzane były w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego na największych pętlach przesiadkowych, gdzie ruch pasażerski jest największy. Celem inspekcji było wyłapanie ewentualnych słabych punktów w sieci połączeń i sprawdzenie, czy występują napełnienia pojazdów, które przekraczają liczę pasażerów dopuszczoną przez rozporządzenie. Zebrane informacje pozwolą usprawnić działanie komunikacji miejskiej i wyeliminować ewentualne niedociągnięcia. Niezależnie od prowadzonych na bieżąco działań, planowane są zmiany w rozkładach jazdy. Od poniedziałku 30 marca, autobusy i tramwaje będą kursowały podobnie jak w dni powszednie wolne od nauki szkolnej. Uwzględniając jednak aktualne potrzeby przewozowe, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu pojawią się dodatkowe połączenia. Część kursów - tak jak w tej chwili – zostanie zrealizowana dwoma pojazdami jednocześnie. Natomiast już od dziś, czyli od czwartku 26 marca, wybrane kursy linii 115 (dojazdy do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego) oraz 111 i linii nocnej N8 (dojazdy do stoczni w Górkach Zachodnich i ze Stogów do Centrum) realizowane będą autobusami przegubowymi.  Dzięki temu jednym pojazdem uda się przewieźć więcej osób.

 

Skuteczna informacja

Wyegzekwowanie przepisów, mówiących o ograniczeniach liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, stanowi duże wyzwanie i wymaga wielu niestandardowych rozwiązań. W związku z rozporządzeniem ograniczającym liczbę pasażerów w pojazdach, na drzwiach gdańskich autobusów i tramwajów, w środę 25 marca, pojawiły się informacje o maksymalnej liczbie pasażerów w danym pojeździe - ta, zgodnie z rozporządzeniem rządu, nie może przekroczyć połowy liczby miejsc siedzących. Podobna informacja wyświetlana jest również na ekranach LCD zainstalowanych w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdańsku. W pojazdach emitowany jest także komunikat głosowy przypominający o możliwej, maksymalnej liczbie pasażerów w pojeździe oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pasażerów.  Dodatkowo, na co drugim siedzeniu pojawią się wkrótce specjalne zawieszki informujące o tym, które z miejsc są wyłączone i nie jest możliwe ich zajmowanie. Warto dodać, że informacja ta dostępna będzie także w języku ukraińskim.

Sytuacja związana z zapełnieniem pojazdów jest stale monitorowana przez funkcjonariuszy Centrali Ruchu, których wspomagają pracujący w terenie kontrolerzy Renomy oraz strażnicy miejscy.

 

Wspólny bilet

Przypomnijmy, że od środy 25 marca z każdym imiennym biletem okresowym ZTM, który obowiązuje na obszarze Gdańska, można jechać także pociągami SKM i POLREGIO w granicach Gdańska. Warunkiem jest posiadanie przy sobie gdańskiej Karty Mieszkańca podpisanej imieniem i nazwiskiem. To udogodnienie miało zacząć funkcjonować od 1 kwietnia, jednak ze względu na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, władze Gdańska zdecydowały się na wcześniejsze wprowadzenie tego rozwiązania. - Dzięki szybszemu wdrożeniu wspólnego biletu, łatwiej będzie dotrzeć mieszkańcom do miejsc pracy w warunkach kolejnych ograniczeń narzuconych przez rząd - tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

Środki bezpieczeństwa

Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom, kierowcom i motorniczym, Gdańskie Autobusy i Tramwaje wprowadziły rozwiązania mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem w pojazdach komunikacji publicznej.

Wszystkie drzwi w autobusach i tramwajach są otwierane zdalnie przez prowadzących pojazdy. Tym samym pasażerowie nie muszą mieć kontaktu z przyciskami otwierania drzwi, a pojazdy są skuteczniej wietrzone. Zawieszona została sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach w Gdańsku. Oznacza to, że nie zakupimy obecnie biletów u kierowców i motorniczych. W pojazdach komunikacji miejskiej (w autobusach i w tramwajach), wydzielone zostały strefy niedostępne dla pasażerów. Wyłączona tym samym została możliwość wsiadania i wysiadania przez przednie drzwi pojazdów przez pasażerów. Kierowcy i motorniczowie wyposażeni są w środki dezynfekujące oraz rękawiczki.

Pojazdy są codziennie dezynfekowane. Szczególny nacisk kładziony jest na dezynfekcję elementów i powierzchni dotykanych przez pasażerów, w tym uchwytów, poręczy i przycisków.

 

 

 

Fot. Piotr Połoczański UMG

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda