Prestiżowe spotkanie ministrów kultury w Gdyni
Przez dwa dni, 1 i 2 czerwca, Gdynia będzie gospodarzem podczas spotkania ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Przedstawiciele rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą rozmawiać o budowaniu spójnego wizerunku i tożsamości kulturowej państw członkowskich. Ministrowie wybiorą również laureata Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej za 2016 rok. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni.
Podczas rozmów i obrad w Gdyni, Polskę reprezentować będzie prof. Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN. Z ramienia Czech obecni będą – Minister Kultury Daniel Herman i Sekretarz Stanu Patrik Košicky. Słowację reprezentować będzie wiceminister kultury Ivan Sečík, a z Węgier Péter Hoppál, Sekretarz Stanu ds. Kultury w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.
- To wielki zaszczyt dla Gdyni móc gościć przedstawicieli rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. V4 to symbol udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów oraz ważny element budowania współpracy w Europie Środkowej. Dla naszego miasta to ogromne wyróżnienie – poza Warszawą i Krakowem spotkanie po raz pierwszy odbywa się w innym mieście – podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Spotkanie to okazja, by porozmawiać o kwestii tożsamości krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz budowaniu jej spójnego wizerunku. Ponadto przyjęty zostanie raport zawierający przegląd najważniejszych przedsięwzięć z zakresu współpracy kulturalnej oraz podsumowana zostanie działalność Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w latach 2016/17. Ministrowie wybiorą również laureata Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej za 2016 rok. Nagroda zostanie przyznana za rok 2015. Wiadomo już, że otrzyma ją Muzeum Sztuki w Ołomuńcu.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Łączy je nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wyznawane wartości. Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w dalszej perspektywie uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Václav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.
Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Następnie rolę państwa przewodniczącego obejmą Węgry.