Premiera dokumentu „Lech Wałęsa. Nasza historia”
W roli głównej: Lech Wałęsa. Premiera dokumentu „Lech Wałęsa. Nasza historia” oraz przegląd filmów Andrzeja Wajdy i Ewy Ewart
10 grudnia 1983 roku Danuta Wałęsa, w imieniu Lecha Wałęsy, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Z okazji 40. rocznicy jej przyznania przywódcy „Solidarności”, 11 grudnia w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Lech Wałęsa. Nasza historia”. Dokument w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej i Piotra Tomaszkiewicza wyprodukowało Video Studio Gdańsk. 10 grudnia IKM zaprasza do kina na przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy („My, Naród”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”). Bilety na przegląd filmowy w cenie 10 zł na www.bilety.ikm.gda.pl.
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla powinni czynić „największe wysiłki na rzecz braterstwa między państwami, likwidacji lub rozbrojenia armii, a także organizowania lub prowadzenia konferencji pokojowych”. Nagroda, której materialnym wymiarem jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro), jest wręczana corocznie 10 grudnia w Oslo.
Norweski Komitet Noblowski w uzasadnieniu Nagrody dla przewodniczącego „Solidarności” stwierdził m.in., że prowadzone przez Lecha Wałęsę „starania o zapewnienie robotnikom prawa do zakładania własnych organizacji są ważnym wkładem do kampanii na rzecz uniwersalnych praw ludzkich”. Uznano również, że jego działania prowadzone były w przekonaniu, iż „wszystkie problemy należy rozwiązywać bez odwoływania się do przemocy”.
Dokument „Lech Wałęsa. Nasza historia” przypomina sylwetkę przywódcy i przewodniczącego „Solidarności”, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i prezydenta Polski w roku jego 80. urodzin. Twórcy filmu poznali Lecha Wałęsę podczas strajku 1980 roku i towarzyszyli mu z kamerą przez lata – począwszy od czasu I Zjazdu „Solidarności”. W filmie o Lechu Wałęsie i naszej historii opowiadają ludzie, którzy pracowali z nim od Sierpnia 1980 po prezydenturę i uczestniczyli w przywołanych w filmie historycznych momentach.
Premiera filmu „Lech Wałęsa. Nasza historia” odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej (wstęp na zaproszenia). Premierowy pokaz dla publiczności (bezpłatny, obowiązują wejściówki) rozpocznie się tego dnia o godz. 19.00 w IKM.
Video Studio Gdańsk to pierwszy i najdłużej działający w Polsce niezależny producent filmowy i telewizyjny – istnieje od 1981 roku. Jego działalność filmową, z inicjatywy Mariana Terleckiego, rozwinął zespół realizatorów telewizyjnych Biura Prasowo-Informacyjnego „Solidarności”, nazywanej telewizją BIPS podczas I Zjazdu Delegatów związku. Dokumentacja najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych, które kształtowały nową polską rzeczywistość i świadomość – to główny profil nieprzerwanej wybuchem stanu wojennego działalności z okresu narodzin „Solidarności”. Dzięki temu Video Studio Gdańsk posiada dziś jedno z najbogatszych archiwów z materiałami filmowymi dotyczącymi najnowszej historii Polski: powstania i karnawału „Solidarności”, stanu wojennego, strajków roku 1988, pielgrzymek papieskich, obrad Okrągłego Stołu i okresu transformacji. Jest producentem ponad 1800 filmów i programów telewizyjnych. Inicjuje i wspiera projekty społeczne, obywatelskie i kulturalne, wykorzystujące komponent filmowy, szczególnie mający związek z dziedzictwem kulturowym Gdańska i historią Solidarności.
Dodatkowo, w niedzielę 10 grudnia, w Kinie IKM odbędzie się przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy. O godz. 12.00 zobaczymy „My, Naród” w reżyserii Ewy Ewart, o godz. 13.30 „Człowiek z marmuru” i o godz. 17.00 „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
„Lech Wałęsa. Nasza historia”, 2023, 40 min
Premiera dokumentu (obowiązują zaproszenia), 11 grudnia, godz. 17.00
Pokaz specjalny (bezpłatny, obowiązują wejściówki www.bilety.ikm.gda.pl), 11 grudnia, godz. 19.00
- Reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Piotr Tomaszkiewicz
- Sponsor filmu: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
- Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
- Koproducenci: Fundacja Gdańska, Video Studio Gdańsk
- Partnerzy: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności
fot. UM Gdańsk