mobile

Prawie pół miliona unijnego dofinansowania na aktywizację zawodową w Sopocie

Mieszkańcy Sopotu, zwłaszcza ci, których dotyka ubóstwo lub społeczne wykluczenie będą mieli większe szansę na znalezienie pracy. 20 stycznia br., w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa na dofinansowanie projektu „Aktywizacja zawodowa w Sopocie”.

Redakcja
Prawie pół miliona unijnego dofinansowania na aktywizację zawodową w Sopocie

Zadaniem projektu jest zmniejszenie liczby osób i rodzin dotkniętych lub zagrożonych biedą i wykluczeniem społecznym. Poprzez wzrost aktywności społeczno-zawodowej, a w konsekwencji znalezienie pracy, poprawi się poziom życia tych osób i ich rodzin. Projekt „Aktywizacja zawodowa w Sopocie” jest częścią Metropolitalnego Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej.

Problem z motywacją do podjęcia pracy dotyczy głównie osób objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Powodów jest wiele. Są to m.in. słabe wykształcenie, brak lub niewielkie doświadczenie zawodowe, niskie kompetencje społeczne, duża zależność od innych, uzależnienie od wsparcia opieki społecznej czy niska samoocena. Projekt aktywizacji zawodowej jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby tych osób, jednocześnie uzupełnieniem obecnego systemowego wsparcia integracji społecznej i zawodowej.

Projekt „Aktywizacja zawodowa w Sopocie” zakłada indywidualne podejście do biorących w nim udział osób. Z każdym z uczestników będzie współpracował przydzielony mu asystent. Zaplanowane działania to przede wszystkim wszechstronna diagnoza, która oceni potrzeby, możliwości i zasoby, ale także ograniczenia uczestników. Diagnoza obejmować będzie obszary: psychologiczny, mieszkaniowy, rodzinny, socjalno-bytowy, społeczny, zdrowotny i zawodowy. Następnym krokiem będzie opracowanie tzw. ścieżki reintegracji, opracowanej dla każdego z uczestników przez asystenta, uwzględniającej indywidualne predyspozycje a także kompetencje i kwalifikacje danej osoby niezbędne na rynku pracy. Uzupełnieniem tych działań będzie m.in. poradnictwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektu „Sopot – aktywni mieszkańcy”, który był realizowany w latach 2017-2019. W pierwszej edycji projektu wsparciem objętych zostało 71 osób (32 kobiety i 39 mężczyzn), w tym 31 osób z niepełnosprawnościami. W efekcie 16 z tych osób znalazło zatrudnienie, a kolejnych 10 zyskało kwalifikacje zawodowe.

Szacunkowa wartość całkowita przedsięwzięcia to 573 532,94 zł, kwota dofinansowania wyniosła 487 503 zł.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda