Prace nad Planem Ogólnym Miasta Gdańska weszły na kolejny etap
Rozpoczął się drugi etap procesu opracowywania miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego Gdańska. Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został przekazany do ustawowych etapów uzgodnień i opiniowania. Po ich zakończeniu otworzy się możliwość przeprowadzenia konsultacji społecznych. Co dalej?

Po zatwierdzeniu w marcu przez władze miasta projektu planu ogólnego, nadszedł czas na udział jednostek i instytucji określonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Otrzymały one projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, a ich opinie będą kluczowe w wypracowaniu optymalnych rozwiązań i zapisów, które umożliwią kolejny etap – konsultacje społeczne projektu. W Gdańsku jednostki i instytucje mają 30 dni na wydanie opinii i uzgodnień do projektu.
Dokument przekazany do uzgodnień, zgodnie z wymogami ustawy, ma formę cyfrową i składa się z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.
Stworzona przez Biuro Rozwoju Gdańska aplikacja spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie, w tym m.in. zawiera uwarunkowania dotyczące rozwoju przestrzennego gminy. Aplikacja ta będzie głównie wykorzystywana przez organy uzgadniające i opiniujące jako narzędzie wspomagające proces uzgadniania i opiniowania dokumentu. W miarę postępu prac nad dokumentem, aplikacja będzie rozwijana o dodatkowe funkcjonalności, na przykład umożliwiające składanie uwag podczas etapów konsultacji.
Po uzyskaniu koniecznych uzgodnień, projekt planu zostanie poddany konsultacjom społecznym. W ich trakcie osoby zainteresowane będą miały możliwość zapoznania się z dokumentem oraz złożenia swoich uwag.
Rozpoczęcie konsultacji będzie poprzedzone kampanią informacyjną. Zgodnie z nowelizacją ustawy, plan ogólny musi zostać uchwalony do końca 2025 roku. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, który przewiduje wydłużenie tego terminu do 1 lipca 2026 roku.
Plan ogólny ma wskazywać, w jakich częściach miasta będą mogły powstać m.in. parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy. Dokument wydany w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.
fot. pixabay