Poznaliśmy wyniki 3.edycji konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego
W tegorocznej edycji Gdańskiego Funduszu Filmowego zostało wyróżnionych aż 6 tytułów. Dofinansowanie łącznej wysokości 900 tys. zł uzyskał jeden film fabularny, dwie animacje i trzy dokumenty
Gdańsk otwiera się na film
Gdańsk wzmacnia swoją obecność na filmowej mapie Polski. Gdański Fundusz Filmowy, działający od 2022 roku, wspiera lokalną branżę filmową, tworząc przestrzeń do współpracy oraz promując miasto na kluczowych festiwalach filmowych w Polsce. Fundusz współorganizuje również sekcję branżową Octopus Film Festival – gdańskiego festiwalu kina gatunkowego.
W 2023 roku uruchomiono konkurs scenariuszowy Gdańsk Script, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Pierwsza edycja zakończyła się sukcesem, a niedawno zamknięto nabór do drugiej odsłony. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie 2024 roku.
Konkurs Gdańskiego Funduszu Filmowego
Do tej pory Gdański Fundusz Filmowy, w ramach konkursu na produkcję filmową, wsparł realizację 11 filmów. W tegorocznej edycji dofinansowanie otrzymało kolejnych 6 tytułów. Do konkursu zgłoszono 16 projektów, które przeszły czteroetapową ocenę: formalną, ekspercką artystyczną, a także ekonomiczną i strategiczną.
Głównym kryterium decydującym o dofinansowaniu filmów jest powiązanie produkcji filmowej z Gdańskiem – jako miejscem realizacji filmu, tematycznie, poprzez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska oraz planowane lokalnie wydatki.
- Za nami 3. edycja konkursu na produkcję filmową, nagrodziliśmy kolejne wspaniałe projekty i z niecierpliwością czekam na współpracę z producentami i producentkami. Działamy prężnie i wspieramy coraz szersze grono twórczyń i twórców filmowych. Efekty naszej działalności już są widoczne na festiwalach filmowych, wsparty w 1. edycji film dokumentalny „Drzewa milczą” był pokazywany już na 26 festiwalach filmowych na świecie. Z kolei już we wrześniu w konkursie głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zobaczymy film „Minghun”, który także wsparliśmy. – mówi Marta Niewiadomska, koordynatorka GFF.
Oceny artystycznej dokonał zespół ekspercki w składzie: Joanna Kos-Krauze (reżyserka i scenarzystka), Kinga Dębska (reżyserka, scenarzystka), Małgorzata Imielska (reżyserka, scenarzystka), Jacek Bławut (operator, reżyser, producent), Jerzy Armata (krytyk filmowy), Hanna Margolis (reżyserka, krytyczka sztuki, dziennikarka).
Oceny ekonomicznej dokonały ekspertki: Zofia Jaroszuk (producentka filmowa) i Anna Pachnicka (producentka filmowa).
Oceny strategicznej, zgodnej z celami Gdańskiego Funduszu Filmowego, dokonała Rada Programowa GFF w składzie: Paweł Orłowski – przewodniczący, przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska; Beata Dunajewska – przedstawicielka Prezydent Miasta Gdańska; Agnieszka Owczarczak – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska; Magdalena Sroka – przedstawicielka środowiska filmowego; prof. Marcin Adamczak – przedstawiciel środowiska filmowego; prof. Krzysztof Kornacki – przedstawiciel lokalnego środowiska filmowego, Barbara Sroka – przedstawicielka IKM.
Nagrodzone filmy
Kategoria: Film fabularny
WRÓG 500 000 zł
- reżyseria: Teresa Czepiec
- scenariusz: Maciej Sobieszczański, Teresa Czepiec
Kategoria: Film dokumentalny
STRAŻAK – 33 ZDJĘCIA Z GETTA 190 000 zł
- reżyseria: Jan Czarlewski
- scenariusz: Jan Czarlewski, Charlotte Verny
ROBACZYWKI 40 000 zł
- reżyseria: Maja Markowska
- scenariusz: Maja Markowska
NAJGŁUPSZA PŁYTA ŚWIATA 30 000 zł
- reżyseria: Konrad Kulczyński, Jakub Knera
- scenariusz: Konrad Kulczyński, Jakub Knera
Kategoria: Film animowany
SMACZNEGO, PROSZĘ WILKA 90 000 zł
- reżyseria: Katarzyna Agopsowicz, Przemysław Świda
- scenariusz: Marta Guśniowska
OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY (sezon 2) 50 000 zł
- reżyseria: Paweł Prewencki, Jacek Adamczak
- scenariusz: Renata Piątkowska, Jacek Adamczak, Robert Turło
Na liście rezerwowej znalazł się projekt „Podróż zimowa” reż. Alex Helfrecht.