mobile

POZNAJ ŚWIAT Z GRZEGORZEM GAWLIKIEM: Kolekcjoner wulkanów

Wyprawy, podczas których stapiają się buty i spodnie to jego największa pasja. 13 lipca o 17.30 w Muzeum Emigracji Grzegorz Gawlik opowie o zdobywaniu wulkanicznych szczytów obu Ameryk i polskich odkrywcach tych terenów.

TAGI
POZNAJ ŚWIAT Z GRZEGORZEM GAWLIKIEM: Kolekcjoner wulkanów

Fot. Grzegorz Gawlik

Gość kolejnego spotkania z cyklu „Poznaj Świat z...” od czasu studiów intensywnie podróżuje i uprawia wspinaczkę wysokogórską. Zdobył ponad 40 szczytów 4-, 5-, 6- i 7-tysięcznych, m.in. w Himalajach, Andach, Pamirze, Kaukazie, Atlasie Wysokim, Kordylierze Wulkanicznej i na Borneo, a także setki niższych. Odwiedził 70 państw na sześciu kontynentach, kilkaset razy przekraczając granice. Wysokie góry i minerały to dwie największe pasje podróżnika – jego słynny projekt „100 wulkanów” pozwolił mu je połączyć. Do tej pory zdobył ponad sześćdziesiąt wulkanów, ale nie wszystkie trafiają na jego główną listę, gdzie wpisuje tylko te z prawdziwego zdarzenia – tam znajduje się na razie 49, w tym 32 aktywne. Odwiedził też blisko 100 innych miejsc wulkanicznych, takich jak pola gejzerów czy jaskinie wulkaniczne. Pisze o sobie: „pasjonat dzikiej przyrody, zwłaszcza tej nieprzyjaznej człowiekowi, podróżuje od zawsze, samotnie, bez wsparcia, bez łączności – bo tak lubi. Najczęściej można go spotkać na wulkanach i w górach wysokich. Pustynie, tereny polarne oraz lodowce to także jego żywioł. Nie stroni od wód wszelkiej maści i tropikalnych lasów, gdzie podgląda zwierzęta. Najchętniej te, które mogą zrobić mu krzywdę”.

W Muzeum Emigracji opowie o trwającej 112 dni, zakończonej w marcu tego roku, wyprawie po obu Amerykach, podczas której zdobył 18 wulkanów, w tym drugi pod względem wysokości wulkan na świecie – Pissis w Argentynie (ok. 6800 m). W odkrywaniu tych terenów ogromne zasługi mają Polacy. Pissis po raz pierwszy został zdobyty przez polskich alpinistów Stefana Osieckiego i Jana A. Szczepańskiego w 1937 roku. Z kolei dzięki XIX-wiecznemu geologowi i inżynierowi górnictwa Ignacemu Domejce w Chile rozwinął się przemysł górniczy, podstawa bogactwa tego kraju. Opowieść Grzegorza Gawlika zilustrują jego znakomite zdjęcia z najbardziej niedostępnych zakątków naszego globu.

W ramach cyklu „Poznaj Świat z...” co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

 

Grzegorz Gawlik

Podróżnik, dziennikarz i fotograf. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z zamiłowania geologiem i kolekcjonerem minerałów. Jako dziennikarz współpracował m.in. z TVP, TVN24, radiową Trójką, TOK.fm, „Gazetą Wyborczą” i „Dziennikiem Zachodnim”, czasopismami „Globtroter” i „Poznaj Świat”, portalami interia.pl, onet.pl, wp.pl, national-geographic.pl. W 2012 roku zdobył tytuł Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego portalu interia360.pl i nagrodę czytelników za najlepszy artykuł. Uprawia wspinaczkę wysokogórską i skalną. Pierwszą wyprawę alpinistyczno-podróżniczą na Kaukaz zorganizował na studiach. Zdobył kilkaset szczytów, m.in. w Himalajach, Pamirze, Andach i na Kaukazie, w tym takie o wysokości ponad siedmiu tysięcy metrów oraz kilkadziesiąt aktywnych wulkanów. W 2006 roku zainicjował projekt „100 wulkanów”, który pozwolił mu połączyć jego zamiłowanie do gór i minerałów. W 2014 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Zawady podczas 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżniczych, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w Gdyni.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda