mobile

Poznaj Gdańsk dzięki makiecie współczesnego Śródmieścia Gdańska

Tysiące budynków, ulice i elementy przyrody pozostające w obszarze wyznaczonym nowożytnymi fortyfikacjami miasta – wszystko to znajduje się na niezwykłej makiecie, która czeka na zwiedzających w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Łącząca modele 3D z elementami multimedialnymi makieta jest największą tego typu realizacją w Polsce. Poznaj układ przestrzenny dzisiejszego Gdańska i sposób, w jaki miasto przeobrażało się przez wieki

Informacja prasowa
Poznaj Gdańsk dzięki makiecie współczesnego Śródmieścia Gdańska

Makieta Gdańska

Wykonane w skali 1:500 modele 3D to wprawdzie najbardziej rzucający się w oczy element ekspozycji, ale wchodząc do sali makiety, warto spojrzeć… pod nogi. Na podłodze, w formie tzw. szwarcplanu, rozrysowana jest kontynuacja planu miasta. Na ścianie zaś przyjrzeć się można wielkoformatowej mapie całego Gdańska. W sali znajduje się też model mechatroniczny historycznego Kunsztu Wodnego (Wasserkunst), jak kiedyś nazywano gdańską stację pomp zasilającą miejską sieć wodociągową.

Jak odwiedzać?

Makieta Gdańska czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 20.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00 – 16.00. Wstęp na salę makiety jest płatny, a bilety w cenie 12 (normalny) i 8 (ulgowy) można kupić w kasie w Punkcie Informacji Kulturalnej przy Targu Rakowym 11 oraz online na www.bilety.ikm.gda.pl. Raz w roku, korzystając z Karty Mieszkańca, można zwiedzać makietę bezpłatnie. Bezpłatne wejście obowiązuje również podczas wykładów z cyklu Akademia Gdańska, czy innych spotkań, które odbywają się w sali makiety.

Elementy interaktywne

Całość wzbogacono o elementy interaktywne, do których dostęp można uzyskać poprzez 11 ekranów dotykowych rozmieszczonych wokół makiety. Z jednej strony aplikacje spełniają funkcje edukacyjne, umożliwiając np. prześledzenia historii architektury gdańskiej kamienicy. Z drugiej zaś to praktyczna pomoc dla osób odwiedzających Gdańsk, które mogą tu w prosty sposób zaplanować zwiedzanie miasta.

Tworząc aplikacje interaktywne wykorzystano ponad 2000 zdjęć i grafik, przez co korzystanie z materiałów jest bardziej intuicyjne i ciekawe. Podobnie jak w przypadku innych elementów znajdujących się w sali makiety, użytkownicy aplikacji mogą na ekranie wybrać teksty w jednym z trzech dostępnych języków: polskim, angielskim lub niemieckim.

Osoby ciekawe tego, jak Gdańsk zmieniał się na przestrzeni wieków szczególnie zainteresuje jedna z funkcji dostępnych w aplikacji interaktywnej. Pozwala ona porównać dzisiejszą zabudowę z tą sprzed ponad 400 lat! Do wykonania tego typu zestawienia wykorzystano plan miasta z ok. 1598 roku.

Skala

Makietę wykonano w skali 1:500, ale co to właściwie znaczy? Posłużmy się garścią liczb, które powinny podziałać na wyobraźnię.

12 710 000 m2 (czyli 1271 ha) – to obszar gdańskiego śródmieścia, jaki został odwzorowany. Na makiecie zmieściliśmy go na 50,84 m2. To jakby powierzchnię niemal 2000 boisk piłkarskich włożyć do dwupokojowego mieszkania!

Kiedy z linijką zbliżymy się do „budynków” na makiecie, zauważmy, że średnia wysokość kondygnacji to ledwie 6 mm, a wysokość pięciokondygnacyjnego obiektu to 3 cm. Tu gigantyczna bryła bazyliki Mariackiej liczy ledwie 15,4 cm wysokości!

Dla kogo?

Makietę stworzono dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska oraz osób odwiedzających nasze miasto. Makieta pozwala spojrzeć na miasto w nowy sposób i z nowych perspektyw, a dzięki aplikacji interaktywnej można w ciekawy sposób poszerzać swoją wiedzę.

Warsztaty edukacyjne

IKM przygotował serię warsztatów edukacyjnych z wykorzystaniem makiet Gdańska. Zgłaszać się mogą grupy zorganizowane (kontakt@ikm.gda.pl), a warsztaty dla rodzin i dzieci znajdą się w stałej ofercie instytucji. Ich zakres tematyczny jest szeroki. Od tematów związanych z wodą w mieście, architekturą i urbanistyką, życiem w mieście, miejską roślinnością i komunikacją.

Dlaczego makieta jest biała?

Dzięki wykorzystaniu białego koloru dla wszystkich 7000 elementów makiety całość staje się bardziej czytelna dla oka. Oglądającym nie umykają szczegóły i z większą łatwością poznawać mogą rozkład przestrzenny śródmieścia.

Biel została przełamana jedynie odrobiną błękitu, który znaczy akweny na tym terenie. Warto przy tym zauważyć, że model terenu makiety oddaje różnice wysokości występujące naturalnie na ujętym obszarze.

Więcej informacji: www.gdansk.pl/makieta.

Bilety online: www.bilety.ikm.gda.pl

Rezerwacje i informacje dla grup: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052.

fot.Bogna Kociumbas-Kos/UMGda

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda