Powstanie nowy 7-piętrowy budynek oraz park w samym centrum Gdyni
Prywatny inwestor rozpoczął przygotowania do budowy przy ul. Władysława IV. Mowa o niezabudowanej przestrzeni w centrum Gdyni, na której docelowo oprócz obiektu mieszkalno-usługowego powstanie też nowy, ogólnodostępny park. Najpierw niezbędne jednak będzie przygotowanie placu budowy i usunięcie istniejących roślin. W przyszłości zostaną zastąpione ponad 60 nowymi drzewami
Budynek i park w centrum
Na niezabudowanym terenie przy ul. Władysława IV, gdzie do tej pory funkcjonował m.in. płatny parking i mały skwer uda się uzupełnić miejską zabudowę, a tuż obok zostanie też urządzony nowy, ogólnodostępny park.
Projektem zajmie się warszawska pracownia JEMS Architekci, która w koncepcji postawiła na nieszablonowy budynek inspirowany modernizmem. Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tej wizji to elewacja, która będzie zbudowana ze strukturalnie ułożonych wykuszy i loggi.
Właśnie ruszają pierwsze przygotowania do budowy. Wspomniany teren w Śródmieściu Gdyni, na którym powstanie budynek mieszkalno-usługowy został już otoczony płotem przez inwestora. Prace rozpoczną się od części przeznaczonej pod zabudowę - położonej bliżej ulicy Władysława IV. To właśnie tam ma powstać nowy fragment miejskiej tkanki, który powinien pobudzić tę część centrum miasta.
W tym, żeby teren jednocześnie nie utracił swojej obecnej funkcji (niewielki skwer obok parkingu) pomoże rewitalizacja okolicznej zieleni. Inwestor w ramach projektu zobowiązał się do zbudowania wspomnianego parku, który znajdzie się w drugiej części nieruchomości, oddzielając w ten sposób nową zabudowę od ciągu starszych kamienic.
Większa różnorodność, więcej wysokich drzew
Mowa o ponad 3700 metrach kwadratowych, które będą ogólnodostępne dla pieszych, a w nowym parku zostanie zasadzonych 37 wysokich, około 6-metrowych drzew i 30 nieco niższych.
Aby było to jednak możliwe, najpierw konieczne jest uporządkowanie istniejącej zieleni. Od wtorku, 18 lipca wykonawca rozpocznie wycinki drzew i krzewów. Wcześniej uzyskano odpowiednią decyzję, przeprowadzając ekspertyzę ornitologa, który potwierdził brak ptasich gniazd. Zlecono też dodatkową inwentaryzację przyrodniczą skweru, która pozwoliła ustalić, że wycinka obejmie młodą, stosunkowo niską roślinność pospolitych gatunków – przyszłościowo, nowe nasadzenia ma cechować znacznie większa różnorodność.
Przypomnijmy, że wstępna koncepcja nowego, ogólnodostępnego parku uzupełniającego komercyjną zabudowę uwzględnia też ścieżki spacerowe dla pieszych i małą architekturę. Sam budynek mieszkalno-usługowy będzie natomiast posiadał 7 nadziemnych kondygnacji i dwupoziomową, podziemną halę garażową dla właścicieli lokali. Poza 86 planowanymi mieszkaniami na parterze znajdą się lokale usługowe.
fot.Konrad Maćkowiak/gdynia.pl, JEMS Architekci