mobile

Powrót do formy po ciąży

Po porodzie kobiety uważają, że są grube i nieatrakcyjne. Dzieje się tak, ponieważ po porodzie dochodzą nowe obowiązki domowe i nie mają zbyt dużo czasu, aby zadbać o siebie. Tak naprawdę recepta na polepszenie swojego samopoczucia, figury jest bardzo prosta. Wystarczy zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Matkom karmiącym zabrania się stosowania restrykcyjnych diet odchudzających.

Aleksandra Żarkiewicz
Powrót do formy po ciąży

Oprócz nowych obowiązków, które dochodzą po powrocie ze szpitala jest również wszechobecna presja społeczeństwa w byciu idealną, zadbaną matką. Kompleksów dodają celebrytki opuszczające progi szpitala dzień po porodzie z płaskim brzuchem i następnie dzielące się swoją formą na portalach społecznościowych. Często pokazując swoje „idealne” życie, za którym często stoją inne osoby do pomocy, jak sprzątaczki czy nianie, dodatkowo dołują „zwykłe” młode matki.

W czasie ciąży kobieta powinna przybrać na wadze średnio 11- 15 kilogramów. Tyle mówiąc zalecenia lekarskie, zdarza się jednak często, że z różnych powodów tyjemy o wiele bardziej, co utrudnia później powrót do formy sprzed ciąży. Kluczem do szybkiego i sprawnego powrotu do poprzedniej figury jest odpowiednie przygotowanie do stanu błogosławionego. Mając na uwadze zajście w ciążę, kobiety już wcześniej powinny zainteresować się zdrowszym stylem życia, aktywnością fizyczną. Taka mała iskierka, a jak może się później okazać bardzo pomocna. W czasie ciąży również należy pamiętać o odpowiednim żywieniu oraz o ich ilościach. Błędne jest myślenie o „jedzeniu za dwóch”. Jeśli jest taka możliwość i kobieta nie ma zakazu od lekarza to powinna się starać ruszać na miarę swoich możliwości, czy to delikatne ćwiczenia czy spacery, które na pewno nie zaszkodzą!

Jeśli kobieta jest już po porodzie i chce zmienić swoje dotychczasowe nawyki na zdrowsze, to na pewno nie jest za późno! Każdy czas jest dobry, a poza tym lepiej późno niż wcale. Dla tej właśnie części przygotowaliśmy kilka rad, które mają na celu pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami w bezpieczny dla zdrowia sposób.

Możesz zacząć ćwiczyć już miesiąc po porodzie fizjologicznym, a po cesarskim cięciu- po sześciu tygodniach. Wcześniej jednak skonsultuj się z lekarzem. Na początek wystarczą ćwiczenia dwa razy w tygodniu. Możesz ćwiczyć w domu, ale zajęcia w grupie też są świetne, bo dodają więcej motywacji. Postaw na treningi kondycyjne, wystarczy godzina spaceru dziennie. Dobrze sprawdzą się również ćwiczenia rozciągające, np. kręcenie hula- hop, dzięki nim wyszczuplisz talię.

Dla młodych mam, które mają problem z powrotem sylwetki do stanu sprzed ciąży zaleca się skorzystanie z różnego rodzaju zabiegów u kosmetyczki, które mają na celu ujędrnienie skóry. Są to zabiegi w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Pobudza się wówczas także metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

Młodym mamom zabrania się przechodzenia na restrykcyjne diety, ubogie w kalorie. To może dodatkowo osłabić organizm po ciąży. Jeśli karmisz piersią, odpowiadasz wówczas nie tylko za swoje zdrowie, ale także za zdrowie Twojego dziecka. Wykorzystaj fakt, że masz teraz największe zapotrzebowanie kaloryczne, więc jeśli nie będziesz się przejadać, to i tak schudniesz. Diety zalecające jedzenie produktów ubogich w kalorie dozwolone są tylko w przypadku kobiet niekarmiących piersią. Jeśli karmisz pamiętać, aby stosować dietę lekkostrawną, w ten sposób uchronisz dziecko przed kolką, biegunkami czy zaparciami. Nie możesz jeść potraw smażonych, tłustych, wzdymających i uczulających. Takie wskazówki eliminują niektóre produkty oraz ograniczają kaloryczność dań.

Ten czas jest bardzo ważny zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Kobiety w tym czasie nie powinny się stresować koniecznością powrotu do dobrej formy. Na pierwszym miejscu jest maleństwo i to jemu należy poświęcić swoją uwagę. Zmiany wprowadzajmy powoli. To czas, kiedy możemy liczyć na wsparcie bliskich, ich obecność. Cieszymy się pięknym okresem, bez stresu otoczenia w walce o powrót do formy.

Zdjęcie: Wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko