Port Literacki w Gdańsku
Gdańsk jest kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Portu Literackiego – festiwalu poetyckiego organizowanego przez Biuro Literackie we Wrocławiu. Między 18 a 20 sierpnia festiwal zawinie do Gdańska, gdzie partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej i Festiwal Europejski Poeta Wolności.
Przed siedzibą IKM, na ul. Długi Targ, stanie miasteczko literackie, w którym czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy, konkursy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.
Specjalnymi gośćmi Portu w Gdańsku będą Vanni Bianconi (poeta nominowany do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2016) i Massimo Gezzi, których wiersze znalazły się w niedawno wydanej przez Biuro Literackie antologii „Szyby są cienkie”, prezentującej włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Spotkanie zaplanowane na 19 sierpnia o godzinie 18:00 poprowadzi Justyna Orzeł.
Zaraz po nich, o 19:30, pojawią się trzy indywidualności we współczesnej poezji polskiej: Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Autorzy zaprezentują zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: „Nudelman” oraz „świat był mój”, a Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu „Kardonia i Faber”, który jesienią ukaże się nakładem Biura.
Kolejną książką, której specjalna prezentacja zaplanowana została w Gdańsku, są „Sposoby na zaśnięcie” z wierszami dla dzieci autorstwa współczesnych polskich poetów oraz ilustracjami najbardziej cenionych polskich twórców. Widowisko na podstawie tekstów z publikacji przygotowuje Kazio Sponge oraz Anna Makowska-Kowalczyk i Marcin Sosiński. Drugim wydarzeniem dedykowanym dzieciom jest piorunujące dużą dawką śmiechu i dobrego humoru widowisko teatralne na podstawie książki Jacka Podsiadły „Przedszkolny sen Marianki”. Dodatkowo na najmłodszych będzie czekał kącik zabaw: „Wyszukane” w domenie publicznej kolorowanki z modą początku lat 20 tych XX wieku i gdańskimi zabytkami oraz puzzle z motywami zaczerpniętymi z domeny publicznej. Materiały dostępne są dzięki serwisowi www.szukamy.org, który popularyzuje zasoby domeny publicznej - w szczególności te z motywami gdańskimi.
Każdy, kto pisze, będzie mógł spróbować swoich sił w konkursie jednego wiersza, zaplanowanym 18 sierpnia na Portowej scenie w pobliżu gdańskiego Neptuna. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej ze specjalnych skrzynek rozlokowanych w Gdańsku (w siedzibie IKM, w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej oraz w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu) i przyjść do Miasteczka literackiego 18 sierpnia o godz. 18.00. Podobnie jak w Kołobrzegu na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaproszony na weekend do SPA.
W ramach Wolnego rynku poetów zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełnią dwie wystawy oraz projekcje poetyckich etiud. Na ten dzień przygotowywana jest również premiera nowego tomu poetyckiego Grzegorza Kwiatkowskiego - „Spalanie”. Nie zabraknie również muzyki – finałowy koncert zagra Trupa Trupa, której członkiem jest Kwiatkowski.
Trójmiasto reprezentować będzie również Tadeusz Dąbrowski - dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, który przypomni czytelnikom własny wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Miłośników spacerów literackich zapraszamy również na poetycką wędrówkę po Gdańsku z Tadeuszem Dąbrowskim. Wydarzenia w ramach Wolnego rynku poetów (czytania uczestników Połowu, konkurs jednego wiersza oraz spotkanie z poetami z Gdańska) poprowadzi Jakobe Mansztajn.
Dopełnieniem programu będzie 200 wyjątkowych książek na wakacje w specjalnych cenach w księgarni w Miasteczku literackim. Kupić będzie można publikacje dla dzieci, komiksy, antologie, wiersze i prozę. Wiele pozycji to książki wyróżnione najważniejszymi literackimi nagrodami. Nie zabraknie także atrakcji gastronomicznych – dla uczestników Portu gotować będą kulinarni blogerzy związani z Trójmiastem: kulinarne trio waGary, Wszystko co kocham, Stolik w kropki, Przegryzam i Lekko jak hel.
Festiwal Port Literacki od lat przywraca poezji należne jej miejsce. Tu debiutowali i występowali najważniejsi współcześni poeci. Port Literacki przez dwadzieścia lat przyciągał miłośników literatury na spotkania z najciekawszym poetami z Polski i ze świata.
Goszczący w Gdańsku Łukasz Jarosz i Justyna Bargielska oraz wywodzący się z Gdańska Grzegorz Kwiatkowski są również poetami biorącymi udział w międzynarodowym projekcie Versopolis, który jest nastawioną na promocję poezji platformą zrzeszającą 11 europejskich festiwali poetyckich, a jej celem jest upowszechnianie twórczości europejskich poetów i poetek poza granicami ich rodzinnych krajów. W projekcie Polskę reprezentuje Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej a wraz Łukaszem Jaroszem, Justyną Bargielską i Grzegorzem Kwiatkowskim jeszcze Krystyna Dąbrowska i Krzysztof Siwczyk.
Szczegółowy program Portu w Gdańsku znajduje się na stronie: http://portliteracki.pl/pogodzinach/static/port-w-gdansku/.