Porady Prawne z IP: Prawne aspekty likwidacji szkody
Zgłaszając szkodę do ubezpieczyciela sprawcy szkody (albo do naszego ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia AC) często zastanawiamy się jak długo będziemy czekać na wypłatę należnego nam odszkodowania. Warto wiedzieć, że zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Po tym terminie możemy domagać się zapłaty odsetek.
Zdarzają się jednak sytuację, że wypłata odszkodowania w ciągu 30 dni jest utrudniona, np. z uwagi na brak ustalenia sprawcy szkody, wówczas obowiązkiem ubezpieczyciela jest zawiadamianie poszkodowanego o przyczynach braku wypłaty odszkodowania albo o odmowie wypłaty odszkodowania.
Kolejną istotną kwestią, o której większość z poszkodowanych nie ma świadomości jest prawo wglądu do akt szkody. Jako poszkodowany posiadamy prawo zapoznania się z dokumentami, na podstawie których ubezpieczyciel przyznał albo odmówił nam wypłaty odszkodowania.
Pamiętać również należy, iż poszkodowany ma określony czas na wystąpienie o wypłatę odszkodowania, nie narażając się przy tym na podniesienie przez ubezpieczyciela zarzutu przedawnia. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Pamiętać jednak należy, że w przypadku ubezpieczenia OC roszczenie do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. Bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia zdarzenia. Oznacza to, że bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się dopiero od dnia, w którym poszkodowany nie tylko dowiedział się o szkodzie, ale także o osobie odpowiedzialnej za jej powstanie.
Pamiętać jednak należy, że jeżeli szkoda wynikła z przestępstwa, to roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie sprawcy szkody.
Warto również zaznaczyć, iż z dniem zgłoszenia ubezpieczycielowi szkody bieg przedawnienia zostaje przerwany. Dopiero od dnia otrzymania decyzji wypłacającej odszkodowanie/ odmawiającej wypłaty bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo.
Agnieszka Grzywka
Prawnik GM Kancelaria Adwokacka