mobile

Porady Prawne z IP: Dla kogo urlop ojcowski?

Za trzy miesiące rodzi mi się pierwszy syn. Chciałbym jak najwięcej czasu spędzić z dzieckiem i pomóc żonie, która także spełnia się zawodowo. Zarówno żona jak i ja pracujemy na umowę o pracę. Jaki urlop mi przysługuje jako ojcu dziecka i jakie formalności powinienem spełnić, żeby skorzystać z wolnego?

TAGI
Porady Prawne z IP: Dla kogo urlop ojcowski?

Po pierwsze w związku z narodzinami syna będzie Panu przysługiwać urlop okolicznościowy w wymiarze dwóch dni. Po narodzinach syna powinien Pan niezwłocznie poinformować pracodawcę o chęci wykorzystania tego urlopu i w najbliższym możliwym terminie przedstawić mu akt urodzenia dziecka.

Może Pan również skorzystać z części urlopu macierzyńskiego Pana żony czyli tzw. urlopu tacierzyńskiego. Po 14 tygodniach od porodu, Pana żona może zrezygnować z reszty urlopu, wówczas na Pana przejdzie pozostała część, tj. 6 tygodni. By skorzystać z tego prawa powinien Pan złożyć pracodawcy wniosek załączając do niego akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie w jakim wymiarze Pana żona wykorzystała urlop macierzyński (najlepszym rozwiązaniem będzie przedstawienie zaświadczenia z miejsca pracy Pana żony z taką informacją). Wniosek do Pana pracodawcy należy złożyć na tyle szybko, by poinformować szefa żony co najmniej 7 dni wcześniej, że wraca ona do pracy.

Co więcej, na podstawie art. 1821. § 1 kodeksu pracy bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni w przypadku narodzin jednego dziecka. Mogą Państwo podzielić ten urlop, np. pierwsze trzy tygodnie będą należały do Pana, a przez kolejne trzy to Pańska żona będzie mogła zaopiekować się synkiem. Dodatkowy urlop macierzyński ma charakter fakultatywny, możecie Państwo wykorzystać jego część, całość lub wcale z niego nie korzystać. Wniosek należy złożyć najpóźniej na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Przysługuje Państwu także 26 tygodniowy urlop rodzicielski, z którego można skorzystać dopiero po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski można podzielić na trzy części i korzystać z niego na przemian (np. 10 tygodni – Pan, 10 tygodni żona i 6 tygodni znów Pan), tak by każde z rodziców mogło się cieszyć czasem spędzonym z dzieckiem lub mogą Państwo przebywać na urlopie jednocześnie, pamiętając by w sumie nie przekroczył on 26 tygodni (czyli zarówno Pan jak i Pana żona możecie wówczas być z synem przez 13 tygodni). Podobnie jak w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego, wniosek należy złożyć nie później niż na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

W końcu, niezależnie od powyższych urlopów, jako świeżo upieczonemu tacie, przysługuje Panu dwutygodniowy urlop ojcowski. Wniosek o urlop ojcowski powinien Pan złożyć co najmniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Proszę pamiętać, że urlop ojcowski należy wykorzystać zanim Pana syn skończy roczek.

Magdalena Kwiatkowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda