Porady Prawne z IP: Czynny żal
PYTANIE: W maju kupiłam od koleżanki samochód. Auto kosztowało 3 tysiące złotych. W ostatnim czasie miałam dużo problemów (choroba i pobyt dziecka w szpitalu, utrata pracy), w związku z tym zapomniałam zapłacić podatku. Boję się, że Urząd Skarbowy odkryje, że nie zapłaciłam podatku i zostanę ukarana grzywną. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić?
ODPOWIEDŹ:
Transakcja kupna/ sprzedaży samochodu w przypadku gdy cena rynkowa auta przekracza tysiąc złotych, a stronami umowy były osoby fizyczne (a nie jedną z nich np. komisant) wiąże się z obowiązkiem złożenia formularza PCC-3 we właściwym urzędzie skarbowym ze względu na miejsce zamieszkania oraz zapłaceniem w terminie 14 dni podatku od tej czynności. W Pani sytuacji podatek od kupna samochodu wynosi 60 złotych (czyli 2 % ceny auta na podstawie art.7 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Przekroczenie tego terminu jest równoznaczne z odsetkami za każdy dzień zwłoki i karą. Jednak może Pani uniknąć kary poprzez złożenie tzw. „czynnego żalu” czyli zawiadomienia (ustnego do protokołu lub pisemnego) do Urzędu Skarbowego o popełnieniu wykroczenia. Zazwyczaj skruszeni podatnicy wybierają formę pisemną. W piśmie adresowanym do naczelnika urzędu skarbowego oprócz daty i miejsca złożenia pisma oraz Pani danych i podpisu, może Pani powołać się na art. 16 par. 1 ustawy z dnia 10 września 1991 r. Kodeks Karny Skarbowy, który przewiduje, że „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.
W treści oświadczenia warto również podać istotne okoliczności, dla których spełnienie obowiązku było niemożliwe- w Pani przypadku były to m.in. choroba i pobyt dziecka w szpitalu. Warto by w „czynnym żalu” zawrzeć oświadczenie o faktycznym uiszczeniu wymagalnej należności publicznoprawnej wraz z odsetkami i załączyć do pisma potwierdzenie tej zapłaty. Sama forma i treść „czynnego żalu” nie jest tak istotna jak to, by oświadczenie trafiło do Urzędu Skarbowego zanim on sam „zorientuje się”, że nie zapłaciła Pani podatku. Zgodnie z literą prawa zawiadomienie będzie bezskuteczne, jeżeli „zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego”.
Magdalena Kwiatkowska