Poprawia się stan zbiornika wody pitnej
Od kilku dni poprawia się natlenienie wody w zbiorniku Strzelniczka II. Od chwili przyjęcia pierwszego zgłoszenia, prowadzone są tam intensywne działania, minimalizujące skutki zanieczyszczenia. Pracownicy Gdańskich Wód pełnią dyżury w systemie trzyzmianowym, stale monitorując sytuację na zbiorniku. Działania będą kontynuowanie przez kolejne dni, również w okresie Świąt Wielkanocnych
- Już od kilku dni prowadzimy intensywne działania przy zbiorniku Strzelniczka II. W poniedziałek spotkaliśmy się po raz kolejny z zespołami wszystkich miejskich instytucji zaangażowanych w ten temat. Dzisiaj możemy powiedzieć, że sytuacja, jeżeli chodzi o odczyty wody, powoli się stabilizuje – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Udało nam się pozyskać dodatkowe pompy, które już działają i mają pomóc w jak najszybszym przywróceniu życia w tym zbiorniku. Dążymy do jak najszybszego wzrostu natlenienia wody.
Napowietrzanie przynosi efekty
Przy zbiorniku Strzelniczka II przez całą dobę obecni są pracownicy Gdańskich Wód, którzy monitorują sytuację.
- W tej chwili nasze działania, jako administratora zbiorników retencyjnych, skupiły się przede wszystkim na tym, żeby jak najszybciej przywrócić sytuację do normy, żeby odtworzyć życie w tym zbiorniku. Nasze pomiary i działania są właśnie na tym skoncentrowane. Mamy już dużo większą wiedzę na temat procesów, które się dzieją w zbiorniku. A doszło w nim do gwałtownego ubytku tlenu w wyniku dostania się substancji, która bardzo szybko tlen skonsumowała – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. - W związku z tym podjęte zostały działania związane z napowietrzaniem. Wczoraj zamontowano tutaj kolejny aerator, który jest urządzeniem jeszcze bardziej profesjonalnym, o większej mocy.
Stan wody w zbiorniku powoli się poprawia. Sukcesywnie rosną współczynniki, które wskazują na zawartość tlenu w wodzie.
- Te wszystkie działania przynoszą nieznaczny efekt. Będziemy je jeszcze prowadzić wiele dni, a może nawet docelowo wiele tygodni, żeby sytuacja wróciła do normy. Już dziś ostrożnie można powiedzieć, że widzimy po pomiarach, że idzie to w dobrym kierunku i strefa natlenienia w zbiorniku się poprawia. Gdańskie Wody pracują na trzy zmiany, pracownikom zapewniliśmy zaplecze socjalne w postaci kontenera. Także podczas świąt będziemy pracować na trzy zmiany – podkreśla Ryszard Gajewski.
Ujęcia wody pitnej w pełni bezpieczne
- Dwadzieścia kilka kilometrów od zbiornika Strzelniczka II, rzeką Radunią do jeziora Straszyńskiego wpływa woda, która następnie w procesie uzdatniania podawana jest do sieci mieszkańcom Gdańska. Jako Gdańskie Wodociągi prowadzimy wzmożony monitoring – mówi Magdalena Rusakiewicz, wiceprezes Gdańskich Wodociągów. - Przeprowadzamy dużo więcej badań niż robimy to zazwyczaj i zapewniam, że wszystkie parametry wody, która wpada do jeziora Straszyńskiego są w normie. System ujęć wody w Gdańsku jest bezpieczny i bez obaw można pić wodę z kranu - podkreśla Magdalena Rusakiewicz.
fot.Dominik Paszliński/UMGda