Ponad 400 dzieciaków poznało od zaplecza tajniki ZTM!
Ogromny sukces frekwencyjny sprawił, że zajęcia w Centrali Ruchu ZTM odbywały się praktycznie co tydzień. Od grudnia 2015 do czerwca 2016 r. udział wzięło w nich ponad 400 dzieci z gdańskich szkół i kilkudziesięciu opiekunów!
Jak zachować się po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej, gdzie umiejscowione są kasowniki, czy miejsca siedzące specjalnego przeznaczenia dla osób chorych, niepełnosprawnych, starszych czy kobiet w ciąży, jak i gdzie ustawić wózek z dzieckiem – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas cyklu ponad 20 zajęć z uczniami. By uatrakcyjnić formę przekazu każda z lekcji odbywała się w podstawionym autobusie komunikacji miejskiej. Do tego wejście do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, z możliwością podejrzenia pracy operatorów Centrali Ruchu, no i gwóźdź programu: wizyta w sali Tristara. Wszystko po to, by gdańskie lwiątka miały co pamiętać, co opowiadać, co wspominać i co najważniejsze – miały orientację w podstawach działania komunikacji miejskiej.
- Zgodnie z maksymą, która mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, skierowaliśmy opracowany przez nas program godzinnych zajęć w centrali ruchu do uczniów trzech pierwszych klas szkół podstawowych, którzy niedługo samodzielnie zaczną korzystać z komunikacji – mówi Jerzy Dobaczewski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. – Wierzymy, że dzięki przekazanym podczas zajęć informacjom praktycznym dzieci te staną się świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami komunikacji miejskiej – dodaje.
Spotkania z dziećmi w Centrali Ruchu mają długą tradycję, jednak dopiero w 2015 r. przyjęły one formę trwających ok. 45-50 minut zajęć, prowadzonych przez kierownika Centrali Ruchu, Sławomira Gąsiorowskiego i rzecznika prasowego, Zygmunta Gołąba, przy wsparciu pozostałych pracowników CR. Szybko okazało się, że nowa forma zajęć, zainaugurowanych 9 grudnia 2015 r. w obecności wiceprezydenta Gdańska, Piotra Grzelaka, bardzo spodobała się zarówno dzieciom, jak i placówkom oświatowym.
- Były takie miesiące, że umawialiśmy na zajęcia co tydzień klasy z jednej szkoły – mówi Jerzy Dobaczewski i zaznacza, że już wczesną wiosną grafik zajęć był zapisany cotygodniowymi lekcjami do czerwca włącznie. – Nie ukrywam, że zaskoczyło nas duże zainteresowanie szkół, pierwotnie planowaliśmy maksymalnie dwie takie lekcje miesięcznie, szybko okazało się, że nawet cotygodniowe zajęcia nie zaspokoją popytu – podkreśla.
Niewykluczone, że lekcje komunikacyjne będą prowadzone również w nadchodzącym roku szkolnym. Jak zapowiada ZTM, ich częstotliwość zostanie jednak ograniczona, by nie utrudniać pracy samej Centrali Ruchu. Niewykluczone, że nastąpią także zmiany w zakresie samego scenariusza zajęć.
- Zajęcia bardzo się podobały, o czym świadczą choćby podziękowania, kierowane do nas ze strony szkół, których uczniowie odwiedzili naszą Centralę Ruchu – mówi Jerzy Dobaczewski. – Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli opowiedzieć o komunikacji miejskiej kolejnym rocznikom w jeszcze bardziej atrakcyjny sposób – dodaje.