Ponad 3540 uczniów przystąpi w Gdańsku do egzaminu gimnazjalisty
W tym roku szkolnym w Gdańsku naukę w 61 gimnazjach zakończy ponad 3540 uczniów. Przed nimi trzydniowy egzamin kończący ten etap edukacji. Za wszystkich gimnazjalistów trzymamy kciuki!
W poniedziałek 18 kwietnia o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin gimnazjalny. W Gdańsku przystąpi do niego 3543 uczniów klas trzecich z 61 gimnazjów. Uczniowie najpierw napiszą część humanistyczną z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz po przerwie o godz. 11:00 drugą część z języka polskiego. We wtorek młodzież będzie pisać egzamin z części matematyczno-przyrodniczej, najpierw o godz. 9:00 z przedmiotów przyrodniczych, a po przerwie o godz. 11:00 z matematyki. W środę ostatniego dnia trwania egzaminu uczniowie zmierzą się z językiem obcym nowożytnym, o godz. 9:00 na poziomie podstawowym oraz o godz. 11:00 na poziomie rozszerzonym.
Uczeń może wybrać na egzaminie tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Może wybrać jeden z języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski.
Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli będą chcieli sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.
Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego ogłoszone zostaną 17 czerwca.
Przebieg egzaminu
Każda część egzaminu jest przeprowadzana innego dnia. W tym roku egzaminy rozpoczynają się w poniedziałek 18 kwietnia i trwają do 20 kwietnia.
Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z języka polskiego i z matematyki trwa po 90 minut, a z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie i z zakresu przedmiotów przyrodniczych trwa po 60 minut. Część egzaminu z języka obcego nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.