mobile

Ponad 300 tys. zwiedzających w Muzeum Gdańska. Czy powrócił frekwencyjny “boom”?

W całym 2019 roku, przed pandemią koronawirusa, 10 oddziałów Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 512 tys. zwiedzających. Zebrane dane za 2022 rok wydają się wskazywać, że w tym względzie COVID-19 mamy za sobą. Placówki samorządowej instytucji kultury odwiedziło od początku roku 305 tys. osób. To nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

Informacja prasowa
Ponad 300 tys. zwiedzających w Muzeum Gdańska. Czy powrócił frekwencyjny “boom”?

Zmiana strategii działania muzeum

– Od początku pandemii, która w naszej pamięci zapisze się w pamięci takimi hasłami jak lockdown, czy ograniczenie podróży, nastawialiśmy się, że powrót publiczności do naszego muzeum potrwa przynajmniej kilka lat. W tym celu zmieniliśmy podejście. Przygotowaliśmy szereg ciekawych wystaw czasowych adresowanych w większym stopniu do mieszkańców Gdańska, zmieniamy nasze wystawy stałe, otwieramy nowe oddziały, a także wychodzimy z ciekawymi propozycjami spędzania czasu wolnego – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Tylko latem 2019 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło nieco ponad 186 tys. osób, zaś w obecnym blisko 154 tysiące.

– Nie spodziewaliśmy się, że „boom na muzea” nastąpi tak szybko, nawet pomimo sukcesu frekwencyjnego podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w wielu miastach - dodaje Waldemar Ossowski.

Które oddziały muzeum są najczęściej odwiedzane?

Najpopularniejszymi oddziałami Muzeum Gdańska w obu okresach były Ratusz Głównego Miasta i Muzeum Bursztynu. To ostatnie zmieniło siedzibę z Zespołu Przedbramia i zostało przeniesione do Wielkiego Młyna. Od ponownego otwarcia, 24 lipca 2021 roku, w nowej siedzibie odwiedziło je już ponad 160 tys. zwiedzających.

Infografika dotycząca liczby zwiedzających Muzeum Gdańska

Infografika dotycząca liczby zwiedzających Muzeum Gdańska

mat. Muzeum Gdańska

– Chociaż od początku zakładaliśmy, że nowe Muzeum Bursztynu będzie cieszyło się dużą popularnością, i tak faktycznie się stało, dane z pozostałych oddziałów również napawają optymizmem. Drugim z najchętniej odwiedzanych miejsc był Ratusz Głównego Miasta. Pomimo tego, że odwiedziło go mniej osób niż trzy lata temu, tego lata okresowo formowały się nawet długie kolejki chętnych przed wejściem. Z kolei trzecim z najchętniej wybieranych oddziałów był nie Dwór Artusa, a Wartownia nr 1 na Westerplatte. Ten ostatni wraz z Muzeum Poczty Polskiej zanotował więcej odwiedzających niż przed pandemią – dodaje Waldemar Ossowski.

Kiedy zanotowano rekord frekwencji?

Cały 2022 rok jest też zbliżony do rekordowego roku sprzed pandemii, głównie dzięki temu, że Muzeum Gdańska miało rekordowy start… na początku roku.

- To efekt działań skierowanych do mieszkańców naszego miasta, którzy chętnie odwiedzali nasze oddziały podczas ferii zimowych. I tu właśnie padł rekord frekwencyjny. W 2019 roku do końca czerwca odwiedziło nas 133 tys. zwiedzających, a w tym roku blisko 152 tys. osób - wyjaśnia dyrektor gdańskiej placówki muzealnej.

 

Od stycznia do sierpnia 2019 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 320 tysięcy osób. W obecnym roku odnotowano ponad 305 tysięcy wejść. W przeciwieństwie do czasów sprzed pandemii, zdecydowana większość turystów, blisko 90 procent, to turyści z Polski. Niemal co szósty z nich jest mieszkańcem Gdańska. Przed 2019 rokiem "turystą wewnętrznym" była jedna na piętnaście osób.

Historia muzeum w pigułce

fot. A. Grabowska/ Muzeum Gdańska

Założone w 1970 roku Muzeum Gdańska składa się obecnie z dziesięciu oddziałów, z czego w tym roku osiem jest udostępnionych do zwiedzania. Z tych ostatnich pięć, tj. Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku można odwiedzić przez cały rok. Obowiązuje do nich również dzień wolnego wstępu.

W okresie letnim otwierane są z kolei Muzeum Nauki Gdańskiej, Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz Kuźnia Wodna w Oliwie.

frekwencja 2

Latem tego roku najpopularniejsze wśród turystów było Muzeum Bursztynu, a następnie Ratusz Głównego Miasta i Wartownia nr 1 na Westerplatte

mat. Muzeum Gdańska

W przeciągu dwóch najbliższych lat Muzeum Gdańska planuje modernizację i poszerzenie wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, zamkniętej z powodu prac rewaloryzacyjnych Twierdzy Wisłoujście.

W dłuższej perspektywie czasu planowane jest też otwarcie nowego oddziału, który przedstawi tematykę odbudowy Gdańska po zniszczeniach z 1945 roku. Siedzibą Muzeum Odbudowy Gdańska po 1945 roku będzie Zespół Przedbramia przy Targu Węglowym, zajmowany wcześniej przez Muzeum Bursztynu.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda