Pomorski Klaster ICT Interizon
Pomorski Klaster ICT Interizon został wyróżniony przez Ministra Gospodarki jako jeden z siedmiu z całej Polski. To ogromne wyróżnienie dla naszego regionu. To prestiżowe wyróżnienie przyznane zostaje Klastrom, które posiadają istotne znaczenie dla gospodarki kraju, wzmacniając także jej pozycję i konkurencyjność na arenie międzynarodowej. „Interizon” znalazł się w zaszczytnym gronie siedmiu nagrodzonych Klastrów jako jedyny przedstawiciel Regionu Pomorza.
Potwierdza to pozycję lidera w dziedzinie ICT jaką zajmuje Pomorski Klaster Interizon. Trzeba zaznaczyć również jego znaczący wpływ na rozwój i kierunek innowacyjności w regionie pomorskim oraz silną pozycję krajową i międzynarodową.
Pomorski Klaster ICT Interizon został utworzony w 2009 roku. Wspiera działalność badawczo-rozwojową regionu (B+R), międzynarodową ekspansję przedsiębiorstw i rozwój jakości kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach. Dodatkowo stymuluje współpracę branżową oraz powstawanie nowych przedsiębiorstw.
Inicjacja działań prowadzących do formalnego zawiązania Klastra przypada na lata 2008-2009 i związana jest z wprowadzeniem w województwie pomorskim „Regionalnego Programu Wspierania Klastrów dla Województwa Pomorskiego na lata 2009-2015”. W 2009 roku w wyniku realizacji projektu „Budowa partnerstwa i opracowanie strategii klastra branży ICT/ETI” opracowana została strategia Pomorskiego Klastra ICT oraz zawiązane zostało formalne partnerstwo tworzące Klaster. Dzięki wytężonej współpracy z ekspertami i determinacji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w inicjatywie klastrowej 3 grudnia 2009 roku Pomorski Klaster ICT uzyskał tytuł Klastra Kluczowego Województwa Pomorskiego w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Województwa, uzyskując najwyższe noty międzynarodowego gremium ekspertów oceniających klastry biorące udział w konkursie.
Pomorski Klaster ICT funkcjonuje jako partnerstwo – wzajemne prawa i obowiązki reguluje „Umowa partnerstwa w ramach pomorskiego klastra ICT” zawarta w Gdańsku 29 października 2009 roku. Przyjęte rozwiązanie pozwoliło na zachowanie dużego stopnia elastyczności, a otwarta i transparentna formuła organizacyjna klastra ICT sprzyja integracji i podejmowaniu dodatkowych działań w poszczególnych obszarach zainteresowań uczestników klastra. Klaster ma charakter otwarty – nowe podmioty podpisują tzw. akt przystąpienia, na podstawie którego, po wcześniejszym uzyskaniu akceptacji Rady Klastra, stają się one Uczestnikiem Klastra.
Kluczowym komponentem działalności klastra jest rozległy formalny i nieformalny proces sieciowania pomiędzy przedstawicielami różnych firm oraz pomiędzy firmami a podmiotami otoczenia biznesu. Realizację zadań usprawnia funkcjonowanie grup zadaniowych, z których każda ma lidera – osobę wywodzącą się ze sfery biznesu i odpowiedzialną za przebieg i koordynację prac w ramach grupy. Działania na poziomie krajowym, takie jak udział przedstawiciela klastra w Komitecie Interesariuszy Narodowego Centrum badań i Rozwoju, prowadzone są równolegle z działaniami regionalnymi, wśród których wymienić można organizację szeregu dofinansowanych szkoleń i staży rozwijających praktyczne kompetencje pracowników firm. Klaster aktywnie współpracuje z administracją samorządową w ważnych projektach regionalnych. W 2011 r. klaster wprowadził Polskę do unikalnego międzynarodowego mechanizmu finansowego ARTEMIS, w ramach którego firmy klastra rozpoczęły współpracę międzynarodową w zakresie rozwiązań ICT, które pozwalają na tworzenie rozwiązań wspomagających inteligentne monitorowanie i zarządzanie obszarem miejskim. W 2015 roku zgłoszona przez Fundację Interizon aplikacja na Inteligentną Specajlizację Pomorza „Technologie Interaktywne w środowiskach nasyconych” została pozytywnie oceniona i wybrana jako jedna z czterech Inteligentnych Specjalizacji województwa pomorskiego.
Interizon zrzesza obecnie ponad 130 podmiotów zlokalizowanych na terenie całej Polski, które w sumie zatrudniają blisko 23 tys. osób. Do Klastra należą m.in. jednostki naukowo-badawcze, instytucje otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność w ramach szeroko rozumianego przemysłu elektronicznego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz obszaru automatyki i robotyki.
Oferta podmiotów Interizon - Pomorski Klaster ICT obejmuje m.in. produkcję wyrobów i podzespołów elektronicznych, tworzenie zaawansowanych produktów IT, świadczenie usług informatycznych i telekomunikacyjnych służących technologiom informacyjnym i komunikacyjnym. Ważnym elementem działalności Klastra są wspólne projekty z dziedziny B+R skierowane na technologie ICT o największym potencjale przemysłowym i komercjalizacyjnym. Uczestnicy Interizon są obecni na rynku krajowym i międzynarodowym zarówno jako podwykonawcy, jak i dostawcy finalnych rozwiązań o uznanej renomie na rynku krajowym i światowym.
Wizja
Rozpoznawalny w skali światowej, innowacyjny i atrakcyjny pomorski klaster ICT integrujący partnerów biznesowych i naukowych we wspólnych działaniach przy wsparciu władz regionalnych i otoczenia biznesu oraz we współpracy z innymi globalnymi partnerami ICT.
Misja
Klaster ICT stwarza szczególnie korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw branży ICT w regionie poprzez dostarczanie wiedzy, wspieranie innowacyjności, stymulowanie współpracy firm i instytucji oraz realizowanie wspólnych celów uczestników klastra.