Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza" została wręczona
Gala rozdania nagród odbyła się w piątek, 21 października w Centrum Św. Jana. Zgromadzonym, grając na saksofonie, umilał czas Dariusz Herbasz.
Laureaci dostali wyróżnienia w kilku kategoriach. Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku i Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Dodatkowo na laureatów czekała nagroda publiczności oraz Kaszubska Nagroda Literacka.
Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego, wręczył nominowanym dowody uznania i ogłosił laureatów nagrody. W pierwszej kategorii Literacka Książka Roku nagrodę otrzymała Monika Milewska za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, wydaną przez Państwowy Instytut Wydawniczy. To nie tylko znakomita monografia historyczna, ale też wciągający esej, który przenosi czytelnika do świata dwudziestowiecznych smaków.
W kategorii „Pomorska Książka Roku” nagrode otrzymali Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski redaktorzy książki „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”, wydanej przez Wydawnictwo Muzeum Gdańska.
W trzecim tomie z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, troje redaktorów: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski zaprosiło do współpracy 16 autorów, historyków, historyków sztuki i architektury, którzy niezwykle sumiennie i dokładnie przedstawili cały wachlarz problemów związanych z dziejami, architekturą oraz społeczeństwem Nowego Portu przez XIX, XX wiek aż po czasy obecne.
W kategori Nagrody Za Całokształt Pracy Twórczej wyróżniona została poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka Anna Czekanowicz
Anna Czekanowicz przez wiele lat pełniła funkcję kierowniczki literackiej, a następnie do 2007 roku funkcję zastępczyni dyrektora Opery Bałtyckiej. Zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych, nie tylko jako twórczyni, ale także jako dyrektorka Biura Kultury (2008-2016), a następnie doradczyni Pawła Adamowicza, nieżyjącego już prezydenta Gdańska. Pomysłodawczyni festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności.
W ubiegłym roku ukazał się najnowszy zbiór wierszy autorki – „Szelest sukienki… Listy do przyjaciół”. Tom zawiera kilkadziesiąt wybranych przez autorkę utworów, począwszy od wierszy najstarszych po teksty z 2020 roku. To podsumowanie ponad czterdziestu lat pisania stało się okazją do istotnej autorefleksji.
Kaszubską Nagrode Literacką otrzymał historyk, teolog i poeta Ks. Jan Walkusz.
Profesor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła. Członek licznych stowarzyszeń i towarzystw, w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Towarzystwa Naukowego KUL, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Kaszubskiego czy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zadebiutował w 1977 roku cyklem wierszy w periodyku „Pomerania”. Natomiast pierwszy tomik pt. Kańta nôdzejë (Rąbek nadziei) opublikował w Gdańsku w roku 1981. W swoim czterdziestopięcioletnim dorobku literackim posiada niezliczoną liczbę piosenek, pieśni, esejów, artykułów, rozpraw, monografii i recenzji. Opublikował ponad trzydzieści książek autorskich, wielu kolejnych był redaktorem lub współredaktorem.nW ubiegłym roku powiększył swój dorobek literacki o zbiór kaszubskojęzycznych kazań Wiertle Bòżégò widu.
Galę uświetnił koncert Ralpha Kamińskiego.
Fundatorem nagród w postaci wyróżnień finansowych i statuetek „Wiatr od morza” był Samorząd Województwa Pomorskiego. Statuetki zaprojektował prof. Jacka Zdybla. Współorganizatorami wydarzenia byli Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.