Polski Chór Kameralny w Dworze Artusa. W sobotę druga część projektu Barwy Chóru
W najbliższą sobotę, 21 października, w Dworze Artusa odbędzie się niezwykły koncert chóralny. Polski Chór Kameralny zaprezentuje publiczności drugą część swojego projektu Barwy Chóru, w którym śpiewa najpiękniejsze i najbardziej znaczące utwory ze swojego bogatego repertuaru. Na koncercie pojawi się również gość specjalny
Jubileusz 90-lecia urodzin Mistrza Pendereckiego
Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert poświęcony pamięci wielkiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł w 2020 roku. Zespół pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona utwory na chór a cappella, które Penderecki dedykował lub polecał Polskiemu Chórowi Kameralnemu. Wśród nich znajdą się Psalm 3, Missa brevis i wybrane pieśni kościelne. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Barwy Chóru vol.2, który prezentuje różnorodność i bogactwo muzyki chóralnej.
- Wiemy, że Polski Chór Kameralny ma swoją, wyjątkową barwę. To dzięki unikalnemu kolorytowi zespół stał się rozpoznawalny pośród innych, a bogactwo kolorów i ich odcieni, podobnie jak na zachwycających płótnach renesansowych mistrzów, stanowi w dużej mierze o pięknie muzyki, jakiej słuchamy w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego – mówi Magdalena Bray, zastępca dyrektora naczelnego Polskiego Chóru Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. - Projektując program koncertów z cyklu Barwy Chóru dokonaliśmy trudnej selekcji, utworów, które uznajemy za jedne z najciekawszych, najbardziej wyjątkowych w 45-letniej historii zespołu. To oczywiście siłą rzeczy wybór niepełny. Staraliśmy się jednak, by reprezentację miały w naszych repertuarach dzieła wybitnych kompozytorów polskich oraz twórców zagranicznych, które nie tylko znajdowały uznanie publiczności, ale też pozostały w pamięci chórzystów.
Specjalny gość koncertu
Na scenie wystąpi również żona Mistrza, Elżbieta Penderecka, która była nie tylko jego wierną towarzyszką. Jest ona bowiem także znakomitą organizatorką życia muzycznego w Polsce i na świecie. W programie koncertu usłyszymy także Msza Es-dur Josefa Gabriela Rheinbergera, uważaną za arcydzieło muzyki wokalnej XIX wieku.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie organizatora, oraz na Facebooku.