Pola Nadziei zakwitły dla hospicjów
Zakończyła się piąta edycja Pól Nadziei. Ponad 2800 wolontariuszy rozdawało żółte żonkile na ulicach Gdańska i miast z obszaru metropolitalnego – w ten sposób dziękowali za złożony datek na potrzeby hospicyjne. W tym roku udało się zebrać ponad 560 tysięcy złotych.
Po raz piaty wręczono także nagrody za działalność na rzecz chorych i potrzebujących. Nagrodę „Bursztynowy dźwig” dla Honorowego Wolontariusza otrzymał Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.
Tegoroczne Pola Nadziei rozpoczęły się żonkilowym korowodem spod Złotej Bramy. Wzięły w nim udział władze miasta, regionu oraz wszyscy przyjaciele Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej. Coroczny korowód jest wyrazem solidarności z osobami chorymi i u kresu życia.
Po koncercie carillonowym Moniki Kaźmierczak, którego dźwięki popłynęły z wieży Ratusza Głównego Miasta, w Sali Wety odbyło się wręczenie statuetek „Bursztynowych Dźwigów”. Paweł Adamowicz został uhonorowany tytułem Honorowego Wolontariusza. Wśród laureatów znaleźli się m. in.: prof. dr hab. Jacek Jassem, General Manager Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto Sylwia Gadomska, Prezes Zarządu firmy Axel Computer Sp. z o.o Mirosław Bogdan.
- Pola Nadziei są bardzo dobrą okazją, żeby podziękować tym wszystkim, którzy w minionym roku nam pomogli i którym w sposób szczególny chcemy podziękować i wyróżnić. Przecież bez tych wszystkich osób nie bylibyśmy w stanie zrobić tak wiele – tłumaczy Alicja Stolarczyk Prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej. Wolontariusz to osoba, która chce bezinteresownie podarować coś z siebie drugiemu człowiekowi. Czasami jest to czas, czasami kompetencje lub doświadczenie, a czasami troska o drugiego człowieka przyjmuje formę filantropii. Fundacja Hospicyjna i Hospicjum ks. Dutkiewicza nie mogłyby funkcjonować bez grupy przyjaciół, która ciągle i w różnoraki sposób je wspiera - dodaje Stolarczyk.
W Gdańsku finał Pól Nadziei odbywał się na Długim Targu, gdzie miał miejsce Żonkilowy Festyn Rodzinny. Wśród korzystających z przygotowanych atrakcji mieszkańców nie zabrakło wielu wolontariuszy wręczających żonkile osobom, które złożyły datek do ich puszek. Atrakcje ramach Pól nadziei odbywały się także w Sopocie, Gdyni i Pucku.
Podczas tegorocznej edycji Pól Nadziei udało się pobić rekord i zebrać 564 655,40 zł. W zeszłym roku podczas Pól Nadziei zebrano 537 048,91 zł.
Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorych: dorosłych i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.