mobile

Pokazali, jak smakuje morze. Wodny performance w dzielnicach Gdańska

W ramach programu artystycznego w IKM, Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri zaprezentowali niecodzienny projekt. Przez trzy dni, w różnych miejscach Gdańska, proponowali przechodniom degustację wody z Bałtyku. Była to forma wymiany za rozmowę lub użyczenie kranu. Kuratorką projektu była Anna Mituś, która zainspirowała się historią Kunsztu Wodnego - nowej siedziby IKM

Jakub Bielawski
Pokazali, jak smakuje morze. Wodny performance w dzielnicach Gdańska

Niecodzienny performance

Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri to międzynarodowy duet artystyczny, który działa w obszarze sztuki performansu, koncentrując się na tworzeniu działań artystycznych. Zaproponowani przez Instytut Kultury Miejskiej, Tea i Eero odwiedzili Trójmiasto, aby zachęcić mieszkańców do nawiązania nowego, głębokiego i fizycznego związku z wodą i morzem

Przez cztery dni, od 8 do 11 sierpnia, można było spotkać ich na ulicach, placach i targach, gdzie oferowali próbki wody kranowej z różnych dzielnic oraz wody morskiej. Celem akcji było zwrócenie uwagi na jakość, smak i znaczenie wody w naszym życiu. Tea i Eero zachęcali do rozmowy o tym, jak geologia, ekologia i ekonomia wpływają na to, co pijemy. Wspólnie z uczestnikami próbowali odkryć głębokie powiązania między wodą a środowiskiem naturalnym i społecznym.

- Degustacja to proces porównywania – poprzez degustację wody staraliśmy się zbadać własną wiedzę, zwyczaje i postawy wobec wody pitnej dostępnej w Gdańsku. Projekt zakładał podejście do zmian środowiskowych z odmiennej, doświadczeniowej i cielesnej perspektywy. Testowaliśmy swoją zdolność do uczenia się nowych rzeczy od własnych, paradoksalnie niedocenianych, zmysłów – mówią Tea i Eero.

Tak smakuje Gdańsk

W ramach oddzielnego projektu, ten międzynarodowy duet artystyczny tsworzy unikalną kompozycję smakową związaną z wodą w Gdańsku. Kompozycja ta opiera się na dogłębnych badaniach oraz wynikach spotkań z ekspertami – zarówno naukowcami specjalizującymi się w dziedzinie wody, jak i jej użytkownikami, czyli mieszkańcami Gdańska i odwiedzającymi Trójmiasto. Projekt jest wspierany przez Państwową Akademię Nauk oraz Gdańską Infrastrukturę Wodno-Kanalizacyjną.

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej, który wkrótce otworzy swoją nową siedzibę w Kunszcie Wodnym - historycznym budynku związanym z gdańską tradycją hydrotechniczną. Podczas weekendu otwarcia (22-24 września 2023), artyści urządzą Bar Wodny, w którym będzie można spróbować ich wodnych kompozycji, dowiedzieć się więcej o historii i aktualnej sytuacji gdańskich wód, a także otrzymać pamiątkową butelkę z etykietą zaprojektowaną przez lokalnych artystów.

IKM inspiruje się wodą

Działania duetu artystycznego w Gdańsku stanowią inaugurację programu realizowanego we współpracy z kuratorką sztuki współczesnej, Anną Mituś, w ramach Instytutu Kultury Miejskiej. Projekt czerpie inspirację z kontekstu otwarcia nowej siedziby instytucji w obszarze Kunsztu Wodnego.

Woda, będąca istotnym elementem w nadmorskim charakterze miasta, stanowi główne źródło inspiracji. Dodatkowo, istnieje głębokie zrozumienie, że utrzymanie stabilnych warunków klimatycznych na Ziemi jest ściśle związane z równowagą wodną. Dlatego także przyszłość metropolii wybrzeża, w tym Gdańska, jest związana z właściwym zarządzaniem tym zasobem.

fot. IKM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda