mobile

Podsumowanie wyników rekrutacji na studia 2023/2024

W ostatnich dniach przyszli studenci poznali wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024. W tym roku najwięcej chętnych jest na nowoutworzoną japonistykę na Uniwersytecie Gdańskim

Aleksandra Żochowska
Podsumowanie wyników rekrutacji na studia 2023/2024

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański ogłosił 13 lipca wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie, a także część pozostałych studiów w roku akademickim 2023/2024.

Najwięcej rejestracji zostało dokonanych na: psychologię (ponad dwa tysiące kandydatów), prawo, zarządzanie, filologię angielską i ekonomię. Największa liczba kandydatów na jedno miejsce zgłosiła się na: japonistykę, skandynawistykę, kryminologię, dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz psychologię. Na nowy kierunek - japonistykę, było aż 20 chętnych osób na jedno miejsce.

W tym roku nie tylko japonistyka to nowość, Uniwersytet otworzył kolejne studia stacjonarne pierwszego stopnia - na Wydziale Filologicznym pojawiła się sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym – ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania – zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie).

Dodatkowo wzbogacano oferty studiów w języku angielskim. W tym roku nie tylko przekształcono w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business oraz Logistics and Mobility), ale również zupełnie nowe kierunki: tourism and hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) oraz marine biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii).

Uniwersytet Gdański oferuje ponad dziewięćdziesiąt różnych kierunków studiów na rok akademicki 2023/2024. Przewiduje się, że w tym okresie zostanie przyjętych ponad 11 tysięcy studentów, z czego blisko 9 tysięcy zostanie przyjętych na studia stacjonarne, a 2,6 tysiąca na studia niestacjonarne.

Jednak należy zaznaczyć, że z powodu ciągle trwającego procesu rekrutacji, na całkowite podsumowanie będzie jeszcze trzeba poczekać.

Politechnika Gdańska

Wyniki rekrutacji na Politechnikę Gdańską opublikowano 21 lipca. Zgłosiło się ponad prawie 26 tysięcy kandydatów, przyjęto 4385 osób. 

W tym roku największym zainteresowaniem pod względem liczby rejestracji cieszyły się kierunki: informatyka, budownictwo, automatyka, cybernetyka i robotyka oraz automatyka, robotyka i systemy sterowania. Największa liczba kandydatów ubiegała się o miejsce na kierunku: ekonomia, mechatronika oraz gospodarka przestrzenna. Na jedno miejsce na ekonomię przypadało 16 kandydatów.

Całkowita liczba osób, które zgłosiły się na studia niestacjonarne I i II stopnia, wynosiła 2038. Spośród tych kandydatów zakwalifikowano 664 osoby.

Dodatkowy nabór rekrutacyjny zostanie przeprowadzony we wrześniu.

Gdański Uniwersytet Medyczny

14 lipca również wyniki rekrutacji opublikował Gdański Uniwersytet Medyczny. W tym roku kandydatów było ponad 7,5 tysiąca na 6 kierunków jednolitych studiów magisterkich stacjonarnych.

W bieżącym roku kierunek lekarski cieszył się największym zainteresowaniem, gdzie przypadało średnio 12 osób na jedno dostępne miejsce. Na drugim miejscu znajduje się kierunek lekarsko-dentystyczny, dalej fizjoterapia, farmacja oraz psychologia zdrowia.

Największa liczba kandydatów na jedno miejsce zgłosiła się na kierunek lekarsko-dentystyczny - aż 29 osób na jedno miejsce.

Aby zostać przyjętym na kierunek lekarski, kandydat musiał uzyskać minimum 185 punktów spośród 200 możliwych. Na lekarsko-dentystycznym wymagane było nieco mniej, czyli 183 punkty, podczas gdy na fizjoterapii wystarczyło zdobyć 171 punktów. Kandydaci na analitykę medyczną musieli osiągnąć co najmniej 140 punktów, zaś na farmację wystarczyło uzyskać 120 punktów. Dla psychologii zdrowia do przyjęcia na studia wystarczyła ilość punktów równa 257 spośród 300 możliwych do zdobycia.

W tym roku zanotowano rekordową liczbę 77 laureatów i finalistów olimpiad oraz konkursów przedmiotowych, którzy wyrazili zainteresowanie podjęciem studiów na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

24 lipca została uruchomiona rekrutacja na utworzony rok temu program Internationaln Master in. Sustainable Drug Discovery (S-DISCO). Studia te GUMed realizuje w partnerstwie z wiodącymi europejskimi uczelniami: Uniwersytetem Gandawskim (Ghent University, Belgia), Uniwersytetem w Groningen (Holandia) i Uniwersytetem w Lille (Francja). Około 20 studentów z różnych krajów na świecie ma możliwość uczestniczyć w specjalnym programie przygotowującym ich do objęcia w przyszłości roli liderów w branży farmaceutycznej.

fot. UG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda