„Pociągiem do Miasta” i do teatru. Bezpłatnie
Masz ochotę na podróż po Gdyni szlakiem fascynujących spektakli teatralnych? Wyrusz w drogę z „Pociągiem do Miasta”. To ogólnopolski festiwal, w którego ramach zaprezentuje się sześć teatrów offowych z całego kraju.
Pierwsze pokazy za nami. Na dobry początek publiczność mogła obejrzeć spektakl „Warunki zabudowy” Sceny Roboczej z Poznania oraz „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” Projektu Migawki z Wrocławia. To jednak dopiero początek artystycznych popisów. Na codzienną dawkę sztuki organizatorzy festiwalu i aktorzy zapraszają do 14 sierpnia.
„Pociąg do Miasta” to wydarzenie, w którym miejskie przestrzenie stają się scenografią teatralną i tłem dla artystów. To czas, kiedy w kilku gdyńskich dzielnicach można oglądać plenerowe przedstawienia w wykonaniu polskich teatrów offowych. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.
Letni festiwal teatralny ruszył w poniedziałek, 9 sierpnia. Otworzyły go dwa przedstawienia. Gdyńska publiczność zobaczyła spektakl Sceny Roboczej z Poznania – „Warunki zabudowy”. Pokaz odbył się o godz. 21.00 na placu przy Gdyńskim Przedsiębiorstwie Handlowym Surtex przy ul. Bolesława Krzywoustego 8. To spektakl w reżyserii Zbigniewa Szumskiego. Projekt z pogranicza teatru plastycznego i performance'u. Osią przekazu jest malarstwo i choreografia. Motywami przewodnimi – kwadrat i linia metaforycznie przedstawiające plac i mur jako umowne plany architektoniczne podziałów i selekcji. To punkt wyjścia do opowiedzenia historii budowli, które służyły zagładzie.
W tym samym czasie przy pomniku Tadeusza Wendy w Marina Yacht Parku odbywał się pokaz przedstawienia „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” w reżyserii Grzegorza Grecasa. Ta sztuka w wykonaniu aktorów Projektu Migawki z Wrocławia to reinterpretacja duńskiej legendy z Wysp Owczych, której różne wersje opowiadało wiele ludów północy. Realizacja podtrzymuje tradycję znajdowania w starych opowieściach nowych prawd – potrzebnych tu i teraz. A wszystko w spektaklu łączącym muzykę, taniec i słowo.
Ten, kto nie miał okazji wybrać się na festiwal wczoraj, a chciałby zobaczyć wspomniane wyżej przedstawienia, ma jeszcze taką szansę. To już festiwalowa tradycja, że każdy ze spektakli prezentowany jest dwa razy. Kolejne pokazy już dziś, 10 sierpnia o godz. 21.00 w tych samych lokalizacjach. Uwaga: spektakle będą prezentowane w plenerze przy sprzyjającej pogodzie, dlatego trzeba na bieżąco śledzić komunikaty na facebookowym profilu Teatru Gdynia Główna, gdzie organizatorzy informują o ewentualnych zmianach. Warto też mieć przy sobie parasol lub płaszcze przeciwdeszczowy.
Jednak „Pociąg do Miasta” dopiero się rozpędza i potrwa do 14 sierpnia. Kolejne dni to szansa na obejrzenie jeszcze czterech sztuk. W programie jest m.in. spektakl „W dwóch językach polskich” Teatru na faktach i Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu w reżyserii Grzegorza Grecasa. Prezentacja przedstawienia odbędzie się 11 i 12 sierpnia o godz. 21.00 na tarasie Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej 40. Spektakl to podróż przez współczesną Polskę – strefę wolną od polskiego języka migowego, strefę wolną od tłumaczy, wreszcie strefę wolną od głuchych. Przewodnikami po świecie ciszy jest czworo bohaterów, którym widzowie będą towarzyszyć podczas dorastania, pierwszych spotkań ze światem zewnętrznym, poszukiwania własnej tożsamości i kultury.
Kolejna propozycja to „Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych” w reżyserii Doroty Abbe. Sztukę przygotowali artyści Grupy Teatralnej „Wikingowie” i Fundacji na Marginesie z Poznania. Pokaz odbędzie się 11 i 12 sierpnia na placu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej 73. Czy bezdomność to wolność czy zniewolenie? Jak opisać bezdomność? Jak dać jej wyraz w teatrze? Jaką formę znaleźć, żeby syty, zdystansowany czwartą ścianą widz poczuł przez chwilę to, co czuje osoba bezdomna? Na te pytania odpowie spektakl.
Ostatnie dni festiwalu przyniosą nowe wrażenia. Publiczność zapozna się wtedy ze spektaklem „Minimalsi” Teatru MEST z Warszawy. Będzie można go zobaczyć 13 i 14 sierpnia o godz. 21.00 na dziedzińcu dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. 10 Lutego 26. Przedstawienie opowiada o tym, jak można odmienić swoje życie, minimalizując w nim rzeczy, ludzi, emocje i skupiając się na tym, co niezbędne do tego, aby być szczęśliwym. To sztuka o poszukiwaniu siebie i byciu sobą w świecie, w którym wartości materialne wypierają wartości duchowe.
Ostatnia propozycja to „Kongres Futurologiczny” według Stanisława Lema w reżyserii Idy Bocian. Spektakl zaprezentuje Teatr Gdynia Główna. Inscenizacja do obejrzenia 13 i 14 sierpnia o godz. 21.00 w zielonej strefie pomiędzy budynkami III i IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jak odróżnić ułudę od rzeczywistości? Czy obudzenie się z koszmaru oznacza ostateczny powrót do prawdziwego życia? Właśnie na takie pytania i dylematy będzie musiał znaleźć odpowiedź Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i prelegent Kongresu Futurologicznego. Mężczyzna oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi trafi do świata, gdzie teraźniejszość wydaje się zbyt idealna. Tichy wyruszy więc w podróż pomiędzy jawą i snem w rozpaczliwej próbie dotarcia do prawdy.
Szczegółowe informacje o spektaklach oraz program wydarzenia jest dostępny ma stronie internetowej Teatru Gdynia Główna.
Organizatorami festiwalu „Pociąg do miasta” są Teatr Gdynia Główna oraz fundacja „Klinika kultury”.
Źródło: inf. prasowa/fot. Anna Rezulak/UM Gdynia