mobile

Płyta lądowiska na dachu szpitala w Gdyni gotowa.

Tego lądowiska nie da się z powietrza przegapić – znajduje się na najwyższej części Szpitala św. Wincentego a Paulo. Zbudowaną na dachu platformę z wymalowanym wielkim krzyżem i wpisaną w niego literą H widać z daleka. Inwestycja o wartości 11,43 mln zł jest na ukończeniu.

informacja prasowa
Płyta lądowiska na dachu szpitala w Gdyni gotowa.

Dziesięciokondygnacyjna szpitalna wieża na rogu placu Kaszubskiego i ulicy Wójta Radtkego dominuje w krajobrazie otaczających ją kilkupiętrowych kamienic. Dobudowana na dachu platforma z lądowiskiem dla helikopterów podwyższyła bryłę o kilka dodatkowych metrów, wynosząc ją na 40 metrów ponad poziom ulicy.

Lądowisko „Gdynia Szpital” przyjmować będzie lekkie i średnie śmigłowce medyczne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego o masie startowej nie przekraczającej 6,7 tony, zarówno w dzień, jak i w nocy. Aby było to możliwe dach szpitala musiał przejść poważną rekonstrukcję. Na jego powierzchni wzniesiono stalową konstrukcję, na której umieszczono ośmiokątną płytę aluminiową. Zaprojektowano również podesty komunikacyjne prowadzące do dwuprzystankowej, szpitalnej platformy dźwigowej oraz dwóch ewakuacyjnych klatek schodowych. Komunikację z głównym budynkiem rozwiązano poprzez nadbudowę istniejącego szybu windowego i utworzenie nowego przystanku na dachu. Niezbędna będzie także nowa wewnętrzna infrastruktura techniczna – instalacja elektryczna oraz kanalizacja deszczowa z separatorem oddzielającym substancje ropopochodne.

Inwestycja o wartości 11,43 mln zł jest już na finiszu. Zakończono właśnie roboty związane z montażem aluminiowej płyty lądowiska. Kończą się prace przy budowie podestów komunikacyjnych. Do realizacji pozostała infrastruktura techniczna. Odbiory prac zaplanowano na początek przyszłego roku.

Dzięki inwestycji szpital wejdzie, dosłownie i w przenośni, na nowy - wyższy poziom – lądowisko będzie uzupełnieniem ukończonego dwa lata temu nowego oddziału ratunkowego. Dzięki temu SOR będzie spełniał już wszystkie niezbędne standardy medyczne. W ten sposób zakończy się kilkunastoletnia historia poszukiwania najdogodniejszej lokalizacji pod lądowisko śmigłowców LPR w Gdyni.

fot. Piotr Miszczyk/gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda