Pługo-piaskarki wyjechały na gdyńskie drogi
Serwisy pogodowe coraz częściej informują o nadchodzącej zimie. Spadki temperatury powodują pogorszenie warunków panujących na drogach. Dlatego też pracownicy działu Letniego i Zimowego Utrzymana Dróg w gdyńskim ZDiZ trzymają rękę na pulsie. W nocy z 19/20 listopada rozpoczęły rutynowe objazdy oraz profilaktyczne sypanie soli na gdyńskich drogach.
- Tegoroczny sezon zimowy będzie dla nas dużym wyzwaniem, bo po raz pierwszy użyjemy naszego komunalnego sprzętu. Dysponujemy 12 pojazdami specjalnymi, które są w pełni przygotowane do akcji. Mamy odpowiednie zapasy soli drogowej i przeszkolony zespół kierowców. Nasi dyspozytorzy czujnie śledzą prognozy pogody i zadbają o przygotowanie kluczowych ciągów komunikacyjnych do bezpiecznej jazdy. Co jednak nie zwalnia kierowców od zachowania ostrożności i dostosowania prędkości do warunków na drogach – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
- Mamy doświadczony zespół fachowców, który będzie odpowiadał za logistykę procesów zimowych. W oparciu o długoterminowe prognozy i wieloletnie doświadczenie w koordynacji Akcji Zima możemy wytyczyć najbardziej newralgiczne trasy, w które skierujemy nasze pługo-posypywarko-solarki. Z pewnością zadbamy o główne arterie komunikacyjne, ale będziemy też monitorować sytuację w górnych tarasach Gdyni. Zadbamy też o ulice na terenie dzielnic, gdzie często pojawia się niebezpieczna śliskość - wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Służby utrzymaniowe LIZUD wskazały, że objazd i posypywanie głównego układu komunikacyjnego będzie skoncentrowany w dzielnicach na tzw. górnym tarasie. Właśnie tam mogą wystąpić najtrudniejsze warunki pogodowe. Chodzi o dzielnice: Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa, Chwarzno - Wiczlino oraz Pustki Cisowskie - Demptowo. Oczywiście pługo-solarki zadbają też o profilaktyczne posypanie jezdni m.in. Estakady Kwiatkowskiego, Morskiej oraz Marszewskiej.
Kierownicy LIZUD opracowali szczegółowy grafik dyżurów, który umożliwi pracę w godzinach nocnych i wczesnoporannych.
- W nocy będzie dyżurować kilku doświadczonych kierowców, operator ładowarki koordynujący załadunek soli oraz służba dyspozytorska. W razie pogarszających się warunków opadowych jesteśmy w stanie wzmocnić służby o dodatkowych kierowców i uruchomić więcej pojazdów specjalnych – tłumaczy Krzysztof Padykuła, kierownik działu LIZUD.
Dyspozytorzy mają zapewnioną łączność telefoniczną z kierowcami przez dedykowaną do tych celów aplikację. Każda pługo-posypywarko-solarka jest wyposażona w smartfon. W objedzie kontrolnym dróg weźmie udział nie tylko sprzęt specjalny, ale też samochód osobowy do monitoringu stanu nawierzchni jezdni i oceny skuteczności działań zimowych. Objazdy kontrolne będą odbywały się od północy, a pojazdy specjalnie, w zależności warunków atmosferycznych, wyjadą około 3-4 rano.
Przypomnijmy, że gdyńska, komunalna flota pojazdów specjalnych jest wyposażona w nowoczesny system, który rozpoznaje drogę i nawierzchnię. Umożliwia on regulację gęstości i szerokości sypania soli, dzięki czemu procesy te są bardziej efektywne i ekologiczne.
Źródło: UM Gdynia