mobile

Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej

Niemal 55 namiotów, scena naukowa, strefa eduzabawy i Laboratorium Fahrenheita, a to wszystko dla dzieci, rodzin i dorosłych. W programie także warsztaty, zabawy, konkursy, pokazy, science show, spektakl i debata. W niedzielę, 28 maja o 11.00 w Hevelianum rozpocznie się Piknik Nauki Fahrenheita. Wstęp wolny

Informacja prasowa
Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej

Hasłem tegorocznego Pikniku Nauki Fahrenheita jest Nauka z klimatem. Wiele atrakcji będzie odwoływać się do Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli planu działania, na który przystały kraje członkowskie ONZ. Wszystko po to, aby wspólnie dokonać przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia będą zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

- Po raz drugi na Górze Gradowej odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita. Zapraszamy na tę wyjątkową niedzielę - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Połączyliśmy siły z Uczelniami Fahrenheita i wspólnie stworzyliśmy program, który każdemu uczestnikowi da możliwość zaangażowania się w naukę na rzecz ochrony naszej planety, dobrze się przy tym bawiąc. Zapraszamy także do eksperymentowania na naszych wystawach.

Co ważne, w lekkiej piknikowej formule będzie mowa o rzeczach ważnych i bardzo pożytecznych, mających wpływ zarówno na środowisko, jak i dobrostan samego człowieka.

- Przygotowaliśmy wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będziemy przeprowadzać eksperymenty i quizy z nagrodami, tworzyć modele mózgu i domowe kosmetyki, ale też zapraszać na bezpłatne badania profilaktyczne, USG czy naukę techniki samobadania piersi przy pomocy fantomów. Nie zabraknie pokazów science show, a nawet pokazu mody zero waste - opowiada prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. - Piknik Nauki Fahrenheita to dla nas nie tylko ważne wydarzenie, ale też jedna z niewielu okazji do przybliżenia naukowych zagadnień, inspirowania, nawiązania interakcji i wspólnej zabawy z mieszkańcami Trójmiasta.

Nieprzerwany ciąg atrakcji

Jednym z głównych punktów na piknikowej mapie będzie scena naukowa. Rozpocznie się uroczystym otwarciem o godzinie 11.00, podczas którego wystąpi Gdańska Orkiestra Akademicka i zostaną wręczone Nagrody Fahrenheita.

Już o godzinie 11.40 wystartuje konkurs dla najmłodszych – Kraina pozytywnej energii. 10 minut później starsi uczestnicy będą mogli podziwiać pokaz mody zero waste.

Między godziną 12.15 a 13.15 zaplanowano warsztaty o tematyce naukowej: o mikroplastiku (godz. 12.15), o zrównoważonej kuchni (godz. 12.30), o poziomie hałasu w naszym życiu (godz. 12.45) oraz fizyce koszykówki (godz. 13.00).

O godz. 13.15 wystąpi mistrzyni aerobiku sportowego, a później czeka uczestników chwila śmiechu z naukowym stand-upem. W dalszej części dnia odbędą się dwa pokazy naukowe: The best of Hevelianum (godz. 13.45) i 1013 hPa – opowieść o powietrzu (godz. 15.00).

Młodsza publika nie będzie się nudzić! Już o godzinie 14.15 będzie mogła posłuchać bajki o autonomicznych łódkach. Dzień atrakcji na scenie zwieńczy Gratka dla Puchatka, czyli rozmowy nie tylko o miodzie. Gospodarzami sceny naukowej będą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

Miasteczko naukowe

Kolejnym ważnym punktem na mapie pikniku będzie miasteczko naukowe, a w nim ponad 45 namiotów z pokazami, warsztatami i eksperymentami z zakresu medycyny, nauk ścisłych czy ekologii. Dowiedzieć się będzie można m.in. jak zostać obrońcą środowiska, jak stworzyć mózg z rzeczy niepotrzebnych, czy co można zrobić ze zużytymi oponami. Odbędą się pokazy recyklingu i świata pod mikroskopem, a także astronomiczne show. Zobaczyć będzie można, jak powstają leki i jak zrobić elastyczną piankę poliuretanową w kolorach tęczy. Miasteczko, podobnie jak pozostałe atrakcje, będzie dostępne dla odwiedzających w godzinach trwania pikniku, czyli od 11.00 do 16.00.

Strefa eduzabawy

W Strefie eduzabawy nie zabraknie gier i warsztatów ekologicznych. To podczas nich dzieci dowiedzą się m.in. jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą się jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie opiekunowie będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania, czy kosmetyki na własny użytek. Dla dzieci w tej strefie przygotowano aktywności sportowe oraz mobilne laboratorium.

Laboratorium Fahrenheita

Nowością będzie w tym roku Laboratorium Fahrenheita. Wyjątkowe połączenie teatru i laboratorium chemicznego, gdzie opowieści o życiu słynnego gdańskiego naukowca będą na żywo tworzone przy wykorzystaniu chemicznych efektów specjalnych. Spektakl będzie trwał 30 minut i zostanie zaprezentowany trzykrotnie, o godzinie 13.15, 14.30 i 15.30. Liczba dostępnych miejsc na każdy pokaz jest ograniczona, a bezpłatne wejściówki będą dostępne w punkcie informacyjnym w trakcie wydarzenia. Spektakl jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Dopełnieniem atrakcji będzie debata Nauka Mówi. W równowadze (godz. 14.00), podczas której zaproszeni goście będą dyskutować m.in. o tym, czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami oraz na co mamy realny wpływ i gdzie już dziś możemy wprowadzić zmiany. Debatę poprowadzi Aleksandra Stanisławska, dziennikarka naukowa, współtwórczyni CrazyNauka.pl.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie Pikniku Nauki Fahrenheita.

 fot.Hevelianum

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda