Pensje w Gdańsku porównywalne do warszawskich?
Zdaniem Forsal.pl wynagrodzenia w Gdańsku i Krakowie w sektorze przedsiębiorstw plasują się już od pewnego czasu na tej samej pozycji co Warszawa. Gdańsk zyskuje dodatkowo, bowiem za przeciętną pensję kupimy więcej metrów własnego “M” niż w stolicy czy Krakowie...
W ostatnich latach Trójmiasto cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania czy różnego rodzaju inwestycje w tym rejonie. Jak się okazuje są ku temu poważne powody.
Polski serwis internetowy, który specjalizuje się w finansach, ekonomii i gospodarce, na początku grudnia 2021 roku zamieścił analizę zarobków w polskich miastach w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Co więcej, porównał też, ile metrów kwadratowych własnego mieszkania można kupić za przeciętną pensję w sześciu największych miastach w Polsce.
“Jeżeli zapytalibyśmy losową grupę rodaków, które duże polskie miasto cechuje się najwyższym poziomem wynagrodzeń, to zdecydowana większość zapewne wskazałaby na Warszawę. Taka odpowiedź do niedawna była poprawna. Sytuacja ulega jednak zmianom. Od pewnego czasu, pod względem przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw Kraków i Gdańsk notuje już praktycznie takie same wyniki, jak polska stolica. Tymczasem stołeczne mieszkania nadal są najdroższe. Opisywana sytuacja pogarsza perspektywy oszczędzania na warszawskie „M”” - czytamy na Forsal.pl
W wyżej omówionym artykule przytoczono miesięczne dane pozyskiwane przez portal RynekPierwotny.pl z lokalnych urzędów statystycznych. Świadczą one o ciekawej sytuacji dotyczącej poziomu wynagrodzeń w polskich miastach.
Dane wojewódzkich urzędów statystycznych pokazują, iż we wrześniu 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z sektora przedsiębiorstw na terenie największych miast wynosiło:
- Kraków - 7 144 zł
- Warszawa - 7 107 zł
- Gdańsk - 7 032 zł
- Poznań - 6 331 zł
- Wrocław - 5 984 zł
- Łódź - 5 582 zł
Co warto zaznaczyć, 2021 r. nie był pierwszym miesiącem, w którym Gdańsk, Warszawa i Kraków odnotowały podobieństwa, jeśli chodzi o zarobki. Już w lipcu i sierpniu 2021 roku Gdańsk osiągnął mocny wzrost wynagrodzeń w nieco większych firmach. Podobną sytuacją może pochwalić się także Kraków.
Według starszych danych GUS w przypadku Gdańska i Warszawy taka sytuacja zdarzała się jeszcze przed pandemią Covid-19 - w 2019 roku przeciętna płaca brutto z sektora gdańskich przedsiębiorstw była tylko o 2,4 procent mniejsza od wyniku z Warszawy!
Pomimo tego, że Warszawa ulokowała się na pierwszym miejscu w rankingu wynagrodzeń pensje mieszkańców stolicy niestety nie nadążają za rosnącymi cenami metrażu. Zdaniem portalu Forsal.pl główna przyczyna tkwi w ograniczonej podaży dogodnych działek pod zabudowę.
Problemy z gruntami spowodowały spadek liczby lokali oferowanych przez stołecznych deweloperów aż o 26 proc. (od października 2020 r. do października 2021 r.).
Okazuje się zatem, że Gdańsk jest bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o kupno mieszkania oraz jakość życia.
fot.pixabay