mobile

Pelikany baba, flamingi, pawilon ptaków i gadów – ponownie dostępne dla gości ZOO!

W ostatnim roku obserwowanie ptaków w gdańskim ZOO było nieco ograniczone: z jednej strony przez pandemię koronawirusa, a z drugiej przez zagrożenie ptasią grypą. Najcenniejsze gatunki: pelikany i czerwonaki nie były dostępne dla publiczności. Pawilon ptaków i gadów pozostawał zamknięty, tylko niektóre gatunki można było zobaczyć w zewnętrznych wolierach. Dzięki zniesieniu obostrzeń wynikających ze zwalczania wysoko zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zwierzęta powrócą na ekspozycję!

Informacja prasowa
Pelikany baba, flamingi, pawilon ptaków i gadów – ponownie dostępne dla gości ZOO!

Od 18 czerwca pelikany ponownie można podziwiać na ich wyspie. Goście mogą już też zwiedzać pawilon ptaków i gadów, w którym zobaczą ponad 30 gatunków ptaków, gadów i małych ssaków. Zaś od poniedziałku (21 czerwca) czerwonaki różowe, zwane potocznie flamingami, powrócą na swój wybieg.

– Celem hodowli zwierząt w ZOO jest uratowanie i zróżnicowanie puli genetycznej gatunków, zagrożonych wyginięciem w naturalnym środowisku. Dlatego z najwyższą powagą podchodzimy do zagrożeń i staramy się chronić przed nimi nasze zwierzęta. - opowiada Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO. – Z drugiej strony, chcemy aby nasi goście mogli zobaczyć w ZOO jak najwięcej, więc cieszymy się że znowu będą mogli obserwować pelikany, czerwonaki, a także inne ptaki, gady i płazy w pawilonie.

- W czasie gdy pawilon był zamknięty dla gości ogrodu, zaczęliśmy w nim prace remontowe. – mówi pani Izabela Krause, kierownik działu hodowlanego gdańskiego ZOO – Udało nam się powiększyć niektóre ekspozycje na przykład żółwi lamparcich, a także przebudować ekspozycje ptaków, dzięki czemu mają więcej intymności do godów i wychowywania potomstwa. Kilka ekspozycji nadal jest w przygotowaniu, dla zupełnie nowych gatunków.


Pelikany baba to jedne z najcięższych ptaków zdolnych do lotu. Masa ich ciała dochodzi do 11 kg. Naturalnymi siedliskami są dla nich delty rzek, jeziora oraz podmokłe tereny Afryki i Azji. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest gardzielowy wór o pojemności do 13 litrów, będący doskonałą pułapkę na ryby. Podczas zdobywania pokarmu pelikany stosują taktykę zbiorowego połowu.


Czerwonaki różowe, zwane potocznie flamingami, mają dość dziwacznie zakrzywiony dziób, doskonale jest przystosowany do pobierania pokarmu: odfiltrowują z mułu drobne skorupiaki, owady, zwierzęta jednokomórkowe i glony. Występują w Afryce, południowej Europie, południowej i południowo-zachodniej Azji. Zamieszkują ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła. Kolonie tych ptaków często liczą 20 000 par!


Pawilon ptaków i gadów zamieszkuje ponad 20 gatunków ptaków m.in. szpaki balijskie, wąsale senegalskie, toko czarnoskrzydłe, ponad 10 gatunków gadów i płazów np. krokodyle nilowe i kubańskie, heloderma arizońska, boa dusiciel, a także tamaryny cesarskie i pancerniki włochate.
Zachęcamy do odwiedzenia ZOO i przyjrzenia się dawno nie eksponowanym gatunkom. Prosimy tylko pamiętać by nie pukać w szyby ekspozycji zwierząt i nie błyskać fleszem przy robieniu zdjęć.

Zapraszamy do odwiedzania gdańskiego ZOO, które czynne jest codziennie, przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, biletach i atrakcjach dostępne są na stronie www.zoo.gda.pl w zakładce „Wizyta w ZOO”.

Fot. Sabina Buczyńska/ZOO Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda