Październikowe spotkania w Bibliotece Sopockiej
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Niezabitowską, Czechow w interpretacji Doroty Kolak, czy spotkanie z krakowskim podróżnikiem – to wszystko Biblioteka Sopocka przygotowała dla miłośników literatury w październiku
• 10 października, 18.00, Sopoteka (Kościuszki 14) – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Niezabitowską wokół książki „Światłość i mrok”
Małgorzata Niezabitowska – dziennikarka, pisarka, autorka scenariuszy i tekstów piosenek. W latach 1989-1991 była rzeczniczką prasową rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jest autorką książek, w tym „Ostatni: współcześni Żydzi polscy”, „Poszukiwanie Ameryki”, „Składana wanna” oraz „W twoim kraju wojna!”.
Najnowsze dzieło Małgorzaty Niezabitowskiej to powieść „Światłość i mrok”, w której na tle najważniejszych historycznych wydarzeń rozgrywa się opowieść o miłości, oddaniu i odwadze. Autorka przenosi na papier atmosferę końca lat 30. XX wieku oraz przedstawia zawiłości ówczesnych relacji polsko-żydowskich. W fabule zetkniemy się również z szeroką panoramą stosunków polsko-ukraińskich i będziemy mieli okazję wkroczyć w świat.
• 13 października, 18.00, Sopoteka (Kościuszki 14) – Poczytaj mi, tom II: „Wiśniowy sad” Antonego Czechowa w interpretacji Doroty Kolak
Biblioteka Sopocka zaprasza wszystkich miłośników głośnego czytania do wysłuchania kolejnej aktorsko-bibliotekarskiej interpretacji klasyki literatury. Tym razem gościnią Biblioteki w projekcie „Poczytaj mi. Tom II” będzie Dorota Kolak, która wraz z bibliotekarzami przeczyta wybrane fragmenty „Wiśniowego sadu” Antonego Czechowa.
Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy.
Dorota Kolak – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1980-82 występowała w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1982 aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wykładowczyni Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych, wielu serialach i spektaklach telewizyjnych. W swojej karierze teatralnej wcielała się m.in. w szekspirowską Julię (w spektaklu W 2023 roku otrzymała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne.
(źródło: filmpolski.pl, culture.pl)
Wydarzenie odbędzie się dzięki dofinansowaniu Miasta Sopot oraz wsparciu finansowemu Statku Pirat.
• 26 października, 17.00, Kamionka (Mazowiecka 26) – spotkanie podróżnicze z Andrzejem Pasławskim: Norymberga – czerwone piwo w ciemnych piwnicach
Biblioteka zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze do Kamionki. Tym razem gościem będzie podróżnik z Krakowa, Andrzej Pasławski, który opowie o sekretach Norymbergi.
Podczas prelekcji wspólnie z prowadzącym prześledzimy dziesięć wieków historii Norymbergi i dowiemy się, dlaczego miasto nazywane jest „drugim Krakowem”., Poznamy związek Norymbergi z Mikołajem Kopernikiem, odkryjemy punkty widokowe oraz tajemnicze podziemia, w których warzono regionalne piwo Rotbier. Dowiemy się też, jak piwo uratowało życie mieszkańcom podczas ciężkich bombardowań. Podczas tej prelekcji przeniesiemy się w różne wymiary Norymbergi – od głęboko zakorzenionej historii po ukryte skarby i nieznane bunkry.
fot.T.Tomaszewski/UMS