Partnerstwo Bremy i Gdańska trwa już 45 lat. Dziś jubileuszowe spotkanie online
Dziś odbędzie się jubileuszowe spotkanie online z okazji 45. rocznicy podpisania umowy partnerskiej między miastami. W programie: spotkania z włodarzami i uczestnikami partnerstwa z Gdańska i Bremy, fotograficzna dokumentacja 45 lat współpracy. Początek o godz. 16 na portalu gdansk.pl.
W poniedziałek, 12 kwietnia 1976 roku Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema i Miasto Gdańsk zawarły Porozumienie Ramowe o Współpracy i Przyjaźni. Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Hans Koschnick i prezydent Andrzej Kaznowski. W gdańskim Ratuszu Głównego Miasta burmistrz Bremy powiedział wówczas: "Dążeniem tego porozumienia jest wymiana osób i poglądów na ograniczonym obszarze obu miast. Wyznaczone w nim ramy geograficzne są szczupłe, ale horyzonty szerokie. Pragnę wyrazić przekonanie, że zawarte przez nas porozumienie przyczyni się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia mieszkańców obu miast i rozwoju przyjaznych uczuć między ludźmi".
W ten sposób zawarto pierwsze w historii partnerstwo miasta zachodnioniemieckiego z polskim.
Od tamtego dnia mija dokładnie 45 lat. Patrząc na zmiany, które nastąpiły przez ten czas: upadek reżimu komunistycznego, zjednoczenie Niemiec, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej - to cała epoka.
Partnerskie miasta przygotowały z tej okazji jubileuszowe spotkanie on-line, które w obu miastach rozpocznie się w poniedziałek, 12 kwietnia o godz. 16. Emisja polskiej wersji językowej na portalu gdansk.pl.
W programie:
- rozmowa Agnieszki Owczarczak - przewodniczącej Rady Miasta Gdańska i Franka Imhoffa przewodniczącego Parlamentu Bremy
- rozmowa Aleksandry Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Andreasa Bovenschulte - burmistrza Bremy
- filmowe wspomnienia gdańszczan i bremeńczyków związanych z partnerstwem, podzielą się nimi:
- Andrzej Kaznowski, prezydent Gdańska w latach 1973 - 1977
- ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej w latach 1993 - 2009
- Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, współzałożycielka Stowarzyszenia Osób Poparzonych w Stoczni Gdańskiej
- Rainer Nalazek, przewodniczący Towarzystwa Niemiecko - Polskiego w Bremie (lata 1986 - 2010), były poseł Parlamentu Bremy
- Henning Scherf, w latach 1995 – 2005 burmistrz Bremy i przewodniczący Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy, wcześniej senator ds. Młodzieży, Spraw Społecznych i Sportu (1979 - 1990)
- Prof. dr. Christiane Trüe, profesor prawa, Hochschule Bremen, Europazentrum Bremen
- w trakcie spotkań polityków będzie można obejrzeć prezentację kilkudziesięciu zdjęć dokumentujących 45 lat historii partnerstwa (z opisami)
- na zakończenie krótki koncert - wiązanka utworów muzycznych w wykonaniu młodych niemieckich i polskich artystów, między innymi z Bremy i Gdańska. Nagrania powstały podczas kilku edycji festiwali młodych muzyków organizowanych w Bremie przez Stowarzyszenie „Förderverein für junge Musiker aus Deutschland und Polen”.
Fot. Senatskanzlei Bremen, Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl