mobile

Park Reagana może być inspiracją dla Parku Południowego

Na południu Gdańska na prawie 80 hektarach powstanie drugi największy park w mieście - Park Południowy. O tym, jak będzie wyglądał mają decydować m.in. gdańszczanki i gdańszczanie, w ramach konsultacji, które rozpoczną się wkrótce. Obecnie największym i jednym z trzech nadmorskich parków miasta jest Park Reagana zlokalizowany w dzielnicy Przymorze Wielkie. Niektóre jego rozwiązania mogą zostać wykorzystane w Parku Południowym.

Informacja prasowa
Park Reagana może być inspiracją dla Parku Południowego

Park Południowy będzie miał 77 hektarów powierzchni, swoim zasięgiem obejmie trzy dzielnice: Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice, Jasień. O tym, jak park ma wyglądać, decydować będą m.in. mieszkańcy. Wizja miasta zakłada, że park stanie się sercem dzielnicy - wyjątkowym i przyjaznym, w którym mieszkańcy będą chcieli spędzać czas na terenach naturalnej zieleni, tak jak dziś korzystają z możliwości parku Reagana, który niezmiennie znajduje się na czołowych pozycjach w rankingach miejsc wartych odwiedzenia w Gdańsku. 

Park im. Ronalda Reagana powstał 19 lat temu, na miejscu tymczasowych ogródków działkowych, których funkcjonowanie podniosło poziom wód gruntowych, doprowadzając do licznych podtopień terenu. Do dzisiaj śladem po dawnym „działkowym boomie” są pojedyncze drzewa owocowe.

Wcześniej w latach 2001-2002 zbudowano system rowów odwadniających, dwa stawy, drogi techniczne i oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej. Do maja 2003 roku urządzono zieleń na terenach odwodnień, a w latach 2003 i 2004 wybudowano kolejne ścieżki pieszo rowerowe na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej i ul. Obrońców Wybrzeża. 

W październiku 2004 roku uchwałą Rady Miasta Gdańska park otrzymał imię Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1981-1989, honorowego obywatela Miasta Gdańska. W lipcu 2012 roku na terenie parku odsłonięto pomnik, przedstawiający postaci Ronalda Reagana i papieża Jana Pawła II. To upamiętnienie ich spotkania, do którego doszło w Miami w 1987 roku. Pomnik znajduje się między dwoma stawami na osi ulicy Jagiellońskiej.

W 2006 roku na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża i Jagiellońskiej otwarta została Kraina Zabawy - największy w Gdańsku plac zabaw dla dzieci z wielopoziomowym Skate Plaza - miejscem jazdy na rolkach i deskorolce.

W latach 2013-2014 park został powiększony od strony północnej o nowe tereny. Jest dziś największym miejskim parkiem - jego powierzchnia wynosi 90 ha i rozciąga się w części zachodniej pasa nadmorskiego od Brzeźna, aż po Jelitkowo. Charakterystycznymi miejscami określającymi granice parku jest promenada prowadząca do morza zakończona molem w Brzeźnie oraz ulica Pomorska, prowadząca do parku Jelitkowskiego.  

Jak mówi prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, Park Reagana jest jednym z największych osiągnięć Gdańska w dziedzinie rozwoju przestrzennego.

- Wykreowanie bardzo dużej przestrzeni rekreacyjnej w postaci Parku Reagana w okresie ostatnich dwudziestu lat jest to rzecz bez precedensu - podkreśla Piotr Lorens. - Dzięki temu udało się zapewnić możliwości rekreacyjne dla mieszkańców dużych dzielnic: Zaspy, Przymorza i Żabianki. Istotne jest także to, że jest to przestrzeń o skali metropolitalnej.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda