Park Centralny dla aktywnych
W Gdyni powstała nowa, zielona przestrzeń, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie, a szczególnie dobrze poczują się miłośnicy aktywnego wypoczynku. Za nami drugi etap budowy Parku Centralnego. Na 1,5-hektarowym terenie pojawiły się m.in. nowe drzewa i krzewy, mała architektura, linowy plac zabaw, skatepark dla początkujących, siłownia oraz ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy.
Nowe miejsce dla każdego
Kolejna część Parku Centralnego – nowego miejsca wypoczynku i rekreacji w samym sercu Gdyni – jest już gotowa. Gdynianie mogą korzystać z przestrzeni, w której da się zarówno odpocząć, w otoczeniu dobrze zaprojektowanej zieleni, jak i aktywnie spędzić czas na rolkach, deskorolce czy biegowej ścieżce. Drugi etap inwestycji został oficjalnie otwarty.
- Przypomnijmy, że pierwszy etap, który otwieraliśmy latem ubiegłego roku, w szczególny sposób był zadedykowany seniorom. Drugi etap to etap Parku Centralnego dla aktywnych. Dla każdej grupy wiekowej, bo są tu z jednej strony urządzenia dla najmłodszych, wspaniały plac zabaw i funkcje, które mogą powodować, że dzieci spędzą tu aktywnie i fajnie, mądrze czas, nowa część skateparku dedykowana także najmłodszym, ale także siłownia, która może służyć już w każdym przedziale wiekowym, do tego przepiękna zieleń, fontanna, która, warto o tym mówić, nie jest tylko efektem dbania o estetykę, ale także dbania o jakość środowiska, poprawia jakość powietrza w otoczeniu - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Drugi etap to 15 tys. metrów kwadratowych terenu przy ul. Legionów i alei Marsz. Piłsudskiego.Przeszedł on kompletną metamorfozę i uzupełnił otwarty w 2019 roku pierwszy etap inwestycji. Kolejny fragment dla mieszkańców oficjalnie „otworzyła” nowa fontanna, która razem z placem pod wierzbą stworzyła przyjemne miejsce wypoczynku. Instalację buduje kilkadziesiąt podświetlanych dysz wodnych, które prezentują różne obrazy. Przyjemny szum wody umili czas spędzony w gdyńskim parku.
- Atrakcji mamy tutaj dużo i one są od siebie różne. Plac zabaw, przeznaczony oczywiście dla najmłodszych, przygotowany w taki sposób, aby zabawki pozwalały nie tylko na rozwijający tryb spędzania czasu, ale także bardzo bezpieczny dla tych małych użytkowników. Wielkim powodzeniem będzie się cieszyła prosta, ale jednak innowacyjna nowość, jaką jest ściana, którą można pokrywać malunkami z kredy. Stoimy przed fontanną, która ma być harmonijnym elementem łączącym ze sobą dwie części parku, a dalej na prawo mamy kolejne strefy dla aktywnych - wymienia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Dla tych, którzy aktywnie spędzają czas
Przestrzeń zaprojektowano przede wszystkim pod kątem aktywnego wypoczynku. Znalazło się w niej miejsce na rozbudowę „Zakątka zabawy” i montaż zabawek linowych z oświetleniem i bezpieczną nawierzchnią. Dzieci będą mogły skorzystać też ze specjalnej ściany do rysowania. Powstało ponad 320 metrów nowej ścieżki przeznaczonej dla biegaczy i 75-metrowa pętla dla wrotkarzy, która doczeka się przedłużenia w kolejnej fazie.
Obok już istniejącego skateparku zbudowano nowy, mniejszy, który posłuży początkującym użytkownikom i dzieciom do 12. roku życia. Dorośli będą mogli skorzystać też z zewnętrznej siłowni z nowymi ławeczkami treningowymi. Parkową przestrzeń dopełnia mała architektura – 34 ławki, poidełko i nowe alejki – oraz mnóstwo atrakcyjnej zieleni. Liczby robią wrażenie, bo przybyło ponad 3,4 tysiąca krzewów i ponad 3,1 tysiąca bylin, blisko tysiąc pnącz, niemal 35 tysięcy roślin cebulowych i prawie 12 tysięcy traw ozdobnych. Przestrzeń wypełni też 8 nowych drzew.
W ramach prac nad drugim etapem Parku Centralnego zmodernizowano okoliczny układ drogowy i zapewniono bezpieczne dojścia dla wszystkich mieszkańców. Aleję Marszałka Piłsudskiego od spokojnej, parkowej przestrzeni oddzielą nowe niskie nasadzenia, które wytłumią część hałasu. Swoją lokalizację zmienił też pomnik Sue Rider.
Koszt budowy drugiego etapu to dokładnie 10 077 419,64 złotych. Głównym założeniem Parku Centralnego jest stworzenie wielofunkcyjnej i ogólnodostępnej przestrzeni dla spędzania wolnego czasu, godnej nowoczesnego miasta. To cel wskazany m.in. w Strategii Rozwoju Gdyni 2030.
Przed Gdynią jeszcze ostatni, trzeci etap inwestycji, który znajduje się obecnie w fazie projektowania. Obejmie strefę wypoczynku i tzw. strefę buforową z parkingiem podziemnym, stawem będącym sezonowym lodowiskiem, polaną piknikową oraz budynkiem przeznaczonym pod gastronomię i pomieszczenia techniczne.
- Jeżeli chodzi o trzeci etap, jest on w tej chwili w końcowej fazie projektowej. Zakładamy, że do końca tego roku projekt zostanie złożony i po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz wyłonieniu, w przetargu nieograniczonym, generalnego wykonawcy będziemy mogli przystąpić do prac budowlanych - zapowiada Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni.
Źródło: UM Gdynia