Pamiątka z bursztynu? Najlepiej z miejsca, które posiada certyfikat
Kupując w Gdańsku bursztynową pamiątkę warto zwrócić uwagę czy powstała ona z bursztynu bałtyckiego i w warsztacie lokalnego rzemieślnika. Miasto Gdańsk wraz z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu prowadzi akcję informacyjną wspierającą rodzimych przedsiębiorców z branży bursztynniczej. Stoiskom i sklepom oferującym wykonane na miejscu wyroby, z bursztynu pochodzącego z Polski lub krajów położonych nad Bałtykiem, przyznawane są specjalne certyfikaty.
- Bardzo dużo bursztynu na naszym rynku pochodzi z zewnątrz, a biżuteria i inne pamiątki z niego wytwarzane nie są prawdziwymi, rzemieślniczymi wyrobami, ale typowo sztampowymi produktami przywożonymi np. z różnych azjatyckich krajów - powiedziała Katarzyna Michalska, wiceprezeska Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu (KIGB) w Gdańsku.
KIGB wystawia specjalne certyfikaty gwarantujące, że firma używa w produkcji bursztyn bałtycki i ponadto przestrzega dobrych zasad handlowych.
W Gdańsku takich firm bursztynniczych z certyfikatem Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu jest dziś ok. 100.
Katarzyna Michalska podkreśliła, że wciąż jest ich zdecydowanie za mało.
Plakaty Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Miasta Gdańsk można zobaczyć m.in. na przystankach komunikacji miejskiej
mat. Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu
- Ta kampania ma za zadanie zwrócić uwagę turystom, ale również gdańszczanom na to, że powinniśmy wspierać lokalnych rzemieślników, szczególnie w czasach po pandemicznych. To jest bardzo istotne, aby wszyscy mieli świadomość wyboru: czy chcą kupić wyrób za np. 20 zł niewiadomego pochodzenia i gorszej jakości, czy nabyć towar droższy, ale za to z gwarancją, że powstał w warsztacie rodzimego artysty z bursztynu pochodzącego znad Bałtyku - wyjaśniła Katarzyna Michalska.
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl