Otwórz się na gdyńską kulturę
Masz pomysł na wydarzenie, które zaangażuje i zintegruje mieszkańców? Prowadzisz działalność pożytku publicznego i chcesz włączyć się w życie kulturalne Gdyni? To wyzwanie dla Ciebie! Trwa otwarty konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w 2021 roku. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Czas na zgłoszenia mija 7 grudnia.
W 2020 roku kulturalne granty od miasta otrzymało 10 fundacji i stowarzyszeń z Gdyni i nie tylko. Zorganizowały one szereg wydarzeń, w których mogli uczestniczyć mieszkańcy. Festiwal Open House Gdynia, projekt „Ballady osiedlowe” czy Dni Krytyki Filmowej to tylko część z nich. Ze względu na pandemię wydarzenia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, często w formie hybrydowej. Mogła w nich też uczestniczyć ograniczona liczba osób. Wszystkie jednak integrowały lokalną społeczność.
Ci, którzy chcieliby się otworzyć na gdyńska kulturę i otrzymać dotację na organizację własnego eventu w przyszłym roku, mają na to szansę. Wystartował właśnie otwarty konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w 2021 roku.
Celem konkursu jest wspieranie zadań publicznych z zakresu kultury – organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, np.: spektakli, konkursów, wystaw, koncertów, warsztatów, konferencji, dyskusji czy prelekcji. To także realizacja działań, które kultywują lokalne tradycje, wspierają rozwój aktywności kulturalnej mieszkańców czy popularyzują twórczość lokalnych artystów i animatorów kultury oraz edukują kulturowo dzieci, młodzież oraz dorosłych.
Pomysły na miejskie aktywności mogą zgłaszać organizacje pozarządowe lub podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. To m.in.: stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne czy kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych. W konkursie mogą wziąć udział także organizacje spoza naszego miasta, pod warunkiem, że ich propozycje będą skierowane do mieszkańców Gdyni.
Preferowane będą pomysły na kulturalne działania w gdyńskich dzielnicach, które zaangażują mieszkańców w proces ich tworzenia. Zgłaszane oferty powinny integrować gdynian, rozwijać ich kompetencje kulturalne i kulturowe, przełamywać bariery ograniczające ich udział w życiu miasta, ale również zachęcać do współtworzenia miejskiej kultury i działania na rzecz ożywiania przestrzeni publicznej.
Co można zyskać, dzięki udziałowi w konkursie? Aplikujące organizacje mają szansę zdobyć dofinansowanie na realizację gdyńskich działań w zakresie kultury i sztuki. Każdy podmiot może złożyć maksymalnie trzy oferty/pomysły na miejskie wydarzenia. Wnioskowana kwota dotacji nie może przekroczyć 155 tysięcy złotych, czyli 1/3 puli środków, jakie samorząd przeznaczył na ten cel. W sumie na realizację zadań kulturalnych w 2021 roku miasto przeznaczyło 465 tysięcy złotych.
Jak zgłosić oferty? Do 7 grudnia należy złożyć specjalny formularz poprzez generator naboru ofert www.witkac.pl. Następnie trzeba wydrukować potwierdzenie zgłoszenia i złożyć je, wraz z podpisami osób upoważnionych do składania oświadczeń woli, do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 lub przy ul. 10 lutego 24. Na potwierdzeniu należy też umieścić informację, iż jest ono kierowane na otwarty konkurs grantowy ogłoszony przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni. W przypadku, kiedy zgłoszenie składa pełnomocnik organizacji, jego upoważnienie do podpisania oferty musi zostać dołączone do dokumentacji wraz z potwierdzeniem jej złożenia.
Do oferty - w generatorze www.witkac.pl - należy załączyć jako skany:
- aktualny odpis z KRS lub pobrany ze strony www.ms.gov.pl, ewentualnie inny aktualny dokument z rejestru lub ewidencji, stanowiący o podstawie działalności oferenta;
- pełnomocnictwo do działania w imieniu organizacji (w przypadku, gdy ofertę o dotację podpisują osoby inne niż umocowane do reprezentacji zgodnie ze statutem organizacji);
- umowę zawartą między organizacjami lub innymi uprawnionymi podmiotami – w przypadku złożenia oferty wspólnej – określającą zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania oraz sposób reprezentacji podmiotów składających ofertę wspólną;
- wstępne zgody właścicieli obiektów i przestrzeni, w których projekt ma być realizowany.
Zgłoszenia składane w inny sposób będą odrzucane. Złożenie pomysłu nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji, ani nie gwarantuje przyznania dofinansowania we wnioskowanej wysokości.
Granty otrzymają podmioty, których oferty zostaną wybrane w postępowaniu konkursowym. Jego wyniki poznamy w styczniu 2021 roku.
Szczegóły procedur zgłoszeniowych, informacje o formularzu ofertowym oraz o sposobie oceny złożonych ofert są dostępne: w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni, w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31 oraz w systemie www.witkac.pl.
Źródło: UM Gdynia