Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
Już jutro zostanie otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji. Placówka mieści się w pochodzącym z 1933r. Dworcu Morskim na Nabrzeżu Francuskim.
W oficjalnej uroczystości otwarcia planowany jest udział prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz prof. Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera latach 1977-1981 r.
W bogatym programie uroczystości znajdzie się m.in. wmurowanie w porcie, obok siedziby muzeum, tablicy upamiętniającej wyjazd z Gdyni do Kanady w 1938 r. Zbigniewa Brzezińskiego z rodzicami.
Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu z powietrza za pomocą drona wspólnego zdjęcia gości, rozpocznie się koncert, na którym wystąpi Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.
Najważniejszym wydarzeniem sobotniego wieczoru i niedzielnego dnia będzie premierowe zwiedzanie wystawy stałej, upamiętniającej dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych.
„Starannie przygotowane scenografie odtworzą szlak morski od Bremy do Nowego Jorku, i dalej do Chicago. Zobaczyć będzie można jak wyglądał oceaniczny rejs z perspektywy pokładu, jak i spod niego, zwiedzający przyjrzą się warunkom podróży koleją – nie zabraknie również najnowszych środków transportu. Na wystawie będzie można spotkać zarówno sylwetki sławnych, jak i anonimowych emigrantów z Polski. Będą również i bohaterowie kultury masowej, którzy kształtowali przez lata wyobrażenia na temat najróżniejszych obliczy zjawiska emigracji – takich jak postaci grane przez Charliego Chaplina czy swojski Kazimierz Pawlak” - czytamy na oficjalnej stronie Muzeum.
Po zachodzie słońca na fasadzie Dworca Morskiego odbędzie się spektakl audiowizualny „Łączymy historię”. To opowieść o idei powstania Muzeum - łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.
Podczas sobotniego zwiedzania będzie można obejrzeć filmy pokazujące życie w porcie gdyńskim i na transatlantykach - "Kroniki morskie". Wyświetlone zostaną również unikalne ekranizacje: "Zew morza" (1928) oraz "Rapsodia Bałtyku" (1935).
Na niedzielę zaplanowano pokaz projekcji twórców emigracyjnych, m.in. nagrodzoną Oskarem animację „Piotruś i wilk”. Zwiedzający będą mogli obejrzeć także film opowiadający o reżyserce Agnieszce Holland - „Powrót Agnieszki H.”. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z Krystyną Krauze i Jackiem Petryckim – twórcami filmu i przyjaciółmi głównej bohaterki.
Wśród imprez związanych z otwarciem Muzeum Emigracji znajdą się też m.in. gry, które były kiedyś popularne na pokładach statków oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci.
Muzeum Emigracji zostało powołane w lutym 2012 r. przez Radę Miasta Gdyni. Przebudowa i adaptacja Dworca Morskiego ruszyła w maju 2013 r. i trwała do połowy 2014 r. Koszt całej inwestycji związanej z powstaniem Muzeum to 49,3 mln zł. Około 24 mln zł stanowi pożyczka z programu UE Jessica, pozostała część pochodzi z budżetu miasta Gdyni.