mobile

Oszustwa metodą "na wypadek drogowy syna"

W ostatni piątek w Malborku doszło do dwóch przypadków oszustw, w których sprawcy działali metodą "na wypadek drogowy syna". W jednym z przypadków udało się zapobiec wyłudzeniu pieniędzy, dzięki czujności jednej ze starszych mieszkanek. Niestety, druga osoba padła ofiarą przestępców i straciła 85 tysięcy złotych. Malborska policja wydaje apel o ostrożność i informuje, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie żądają przekazania pieniędz

Amelia Włodarczyk
Oszustwa metodą "na wypadek drogowy syna"

W piątkowe popołudnie malborscy policjanci otrzymali informacje o dwóch przypadkach oszustw, które miały miejsce w tym samym schemacie. Sprawcy kontaktowali się z seniorami, podając się za policjantów, i informowali ich o wypadku ich syna za granicą. Następnie sugerowali, że jedynym sposobem na uniknięcie aresztowania dla syna jest zgromadzenie i przekazanie pieniędzy.

W jednym z przypadków, 85-letnia mieszkanka Malborka odebrała telefon od fałszywej "policjantki". Kobieta miała zebrać pieniądze na rzekome koszty związane z wypadkiem syna. Dzięki czujności seniorki oraz szybkiej reakcji, która polegała na skontaktowaniu się z wnukami w Norwegii, udało się zapobiec wyłudzeniu pieniędzy.

Niestety, w drugim przypadku 73-letnia mieszkanka Malborka straciła 85 tysięcy złotych. Rzekoma "synowa" zadzwoniła na stacjonarny telefon starszego małżeństwa i przekonała ich, że syn spowodował wypadek. Oszuści wywarli presję na seniorach, sugerując, że potrzebują pieniędzy na zabezpieczenie odszkodowania i poręczenie majątkowe, które ma pomóc synowi uniknąć aresztu.

Policja apeluje o wzmożoną ostrożność i informuje, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie dzwonią w celu żądania przekazania pieniędzy. To schemat wykorzystywany przez oszustów, którzy próbują wyłudzić oszczędności od starszych osób. W tym przypadku, szybka reakcja seniorki pozwoliła na zatrzymanie wyłudzenia, jednak kolejna ofiara straciła znaczną sumę pieniędzy.

Policja apeluje także do osób młodych, aby rozmawiały z rodzicami i dziadkami o zagrożeniach tego typu. Czasami starsze osoby mogą stać się łatwym celem dla oszustów wykorzystujących ich życzliwość. Warto uświadomić im, jakie metody wykorzystują przestępcy i jakie kroki podjąć w przypadku podejrzanych telefonów. Prosta ostrożność może pomóc w ochronie oszczędności zdobywanych przez lata.

fot.arch

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda