Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Sztokholmie!
W piątek, 9 września Polska Filharmonia Bałtycka zainauguruje Sezon Artystyczny 2016/2017. Zanim to się jednak stanie, Orkiestra Symfoniczna PFB wybierze się w emocjonującą podróż na jeden z najciekawszych europejskich festiwali muzycznych! 29.08 wystąpi po raz pierwszy na Festiwalu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie.
W Sali Koncertowej Berwaldhallen Orkiestra PFB pod dyrekcją Ernsta van Tiela wykona piękne „Divertimento” polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz, należącej do licznej grupy polskich kompozytorów z lat międzywojennych i powojennych tworzących w stylu neoklasycznym. Wschodząca gwiazda wiolinistyki Alena Baeva, która pojawi się także podczas wspomnianego koncertu inaugurującego Sezon Artystyczny 2016/2017 wraz z Orkiestrą wykona I Koncert skrzypcowy Szostakowicza, powstały w 1948 roku. Utwór przeleżał 7 długich lat, nim kompozytor odważył się zaprezentować to wyjątkowe dzieło szerszej publiczności. Wieczór zakończy IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Festiwal Morza Bałtyckiego w Sztokholmie (Östersjöfestivalen) to największy, prestiżowy festiwal muzyki poważnej w Skandynawii, odbywa się co roku w sierpniu.
Wysłuchanie koncertu – bez przeprawiania się przez Bałtyk! – będzie możliwe dzięki transmisji szwedzkiego Radia Kultura.
Szczegóły na stronie festiwalu:
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=3430&grupp=20843
***
Festiwal Morza Bałtyckiego w Sztokholmie (Östersjöfestivalen) to największy, prestiżowy festiwal muzyki poważnej w Skandynawii, odbywa się co roku w sierpniu. Organizatorem festiwalu jest szwedzkie radio publiczne Sveriges Radio SR. Koncerty odbywają się w sali koncertowej szwedzkiego radia Berwaldhallen (1500 miejsc) oraz w Filharmonii Sztokholmskiej (1700 miejsc). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Esa-Pekka Salonen, festiwal organizowany jest od 2003 roku.
Wszystkie koncerty są transmitowane w II programie szwedzkiego radia. Wydarzeniom muzycznym towarzyszą seminaria i panele dyskusyjne na temat współpracy w ramach Morza Bałtyckiego oraz najistotniejszych problemów regionu. Festiwal jest bowiem czymś więcej niż tylko ucztą dla melomanów, festiwal ma przybliżać do siebie wszystkie kraje leżące nad Morzem Bałtyckim, propagować ideę ochrony środowiska regionu oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Na Festiwalu Morza Bałtyckiego w 2011 roku miała swój międzynarodowy debiut „I, Culture Orchestra” (utworzona przez Instytut Adama Mickiewicza orkiestra symfoniczna młodych muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego). „I’ CULTURE Orchestra” zagrała ponownie na festiwalu w 2013 roku. Wcześniej na Festiwalu Morza Bałtyckiego wystąpiła Sinfonia Varsovia, w roku 2008 z Krzysztofem Pendereckim i 2009 z Jackiem Kasprzykiem.
źródło: Polska Filharmonia Bałtycka