Oktawia Gorzeńska została zaprzysiężona
Aleksandra Kosiorek prezydent Gdyni na swojego zastępcę powołała Oktawię Gorzeńską. Nowa wiceprezydent będzie zajmowała się sprawami związanymi z edukacją
Oktawia Gorzeńska, jako pierwsza otrzymała z rąk Aleksandry Kosiorek powołanie na stanowisko wiceprezydenta Gdańska.
- Pani Oktawia Gorzeńska, jako pierwszy wiceprezydent Gdyni, wchodzi na pokład naszego Urzędu Miasta, żeby zarządzać nie tylko obszarem – ale przede wszystkim – edukacji. Bardzo się z tego cieszę, że pani Oktawia Gorzeńska wyraziła zgodę na objęcie tej zaszczytnej funkcji – poinformowała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
- Wracam do środowiska gdyńskiego po trzech latach przerwy, więc to jest dobry czas rozmów, poznawania siebie czy rozpoczynania rozmów na nowo. Liczę przede wszystkim na dialog i później na wspólne budowanie – mówiła o swoich planach Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni ds. jakości życia.
Gdyński samorząd przedstawił sylwetkę nowej wiceprezydent:
Oktawia Gorzeńska jest absolwentką filologii polskiej na UAM w Poznaniu, studiów podyplomowych dramy pedagogicznej, wiedzy o kulturze i zarządzania oświatą oraz programu Leadership Academy for Poland. Za swoje działania na rzecz edukacji została doceniona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także tytułami Eduinspiratora i Jutronautki. Dwukrotnie znalazła się na Liście SPRUC – 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do wzmacniania cyfrowych kompetencji Polek i Polaków w latach 2022 i 2023.
Przez 19 lat była związana z gdyńską edukacją, pracując jako nauczycielka, a później dyrektorka w Gimnazjum nr 1 w Gdyni. Wspólnie z kadrą pedagogiczną wprowadziła tę szkołę na drogę głębokich zmian. W 2016 roku placówka została wybrana jedną z sześciu polskich szkół z mocą zmieniania świata. W kolejnych latach jako dyrektorka współtworzyła od podstaw 17 LO w Gdyni, a później także ZSO 8 – Flagową Szkołę Microsoftu.
W latach 2020-2022 zasiadała w Radzie Programowej i Komitecie Sterującym ogólnopolskiego programu „Szkoła dla innowatora” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie również pełniła rolę doradczyni dyrektorów szkół oraz szkoliła trenerów. W roku 2022 – na zaproszenie Fundacji Uniwersytet Dzieci – opracowała ścieżkę doradczo-szkoleniową dla dyrektorów i wicedyrektorów programu „Dziecko z pasją”, a także stworzyła zespół mentorski. W latach 2022-2023 jako współautorka i koordynatorka była zaangażowana w ogólnopolski projekt Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT realizowany w konsorcjum prowadzonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.Celem działania było upowszechnianie idei STEAM w edukacji. W latach 2023-2024 jako dyrektorka akademii 42 Warsaw, współtworzyła tę instytucję w Polsce od podstaw oraz rozwijała jej działalność.
Jako doradczyni dyrektorów w ogólnopolskich programach, specjalistka od zarządzania zmianą, liderstwa i innowacji, realizuje swoje pasje edukacyjne. Wykłada na studiach podyplomowych m.in. zarządzania oświatą (w Polsce i za granicą), działa w grupach roboczych, prowadzi szkolenia, występuje jako prelegentka, mówiąc o konieczności zmiany edukacji na wydarzeniach TEDx, a także uczestnicząc w panelach m.in. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jest założycielką Akademii Przywództwa Edukacyjnego, współinicjatorką platformy EduLab oraz ogólnopolskiego ruchu #wiosnaedukacji.
Wierzy w wartość edukacji nastawionej na rozwijanie kompetencji, a także sprawczości osób uczących się. Doświadczenia we wdrażaniu zmiany zawarła w książce - warsztatowniku dla nauczycieli oraz kadry zarządzającej placówkami oświatowymi „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole”.
Jest autorką licznych publikacji, blogerką, członkinią grup eksperckich, doradczynią (m.in. Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego – 2023).
W wolnym czasie celebruje podróże dalekie i bliskie, książki przybliżające wielokulturowość, a także jazdę na rowerze. Lubi się uczyć, budować sprawcze zespoły i wspólnie rozwijać inicjatywy zmieniające świat.
fot. Gdynia.pl