mobile

Oferta dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Emigracji w Gdyni

Przewodnicy biegli w audiodeskrypcji i tłumaczeniach na język migowy oprowadzają odwiedzających Muzeum Emigracji w Gdyni.

TAGI
Oferta dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Emigracji w Gdyni

W ramach projektu „Muzeum Bez Wyjątku” do 31 sierpnia dzieci i dorośli z niepełnosprawnością wzroku, słuchu a także z niepełnosprawnością intelektualną będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą. Ponadto wybrane wydarzenia w Muzeum będą tłumaczone na Polski Język Migowy. W maju poznamy także autorski program warsztatów zaprojektowany specjalnie dla potrzeb tej grupy zwiedzających.

Wierzymy, że nowoczesna instytucja kultury to miejsce otwarte. Dla wszystkich i bez wyjątków. Właśnie dlatego kompleksową ofertę dla osób z niepełnosprawnościami nazwaliśmy „Muzeum Bez Wyjątku”. Zależało nam na tym aby nie tylko umożliwić tej grupie komfortowe zwiedzanie wystawy, ale i regularnie włączać ich w życie kulturalne placówki – komentuje start projektu Anna Posłuszna z działu edukacji placówki.

W ramach „Muzeum Bez Wyjątku” będzie można skorzystać z oprowadzania tłumaczonego na Polski Język Migowy lub System Językowo-Migowy. Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku wesprą przewodniczki biegłe w audiodeskrypcji, które pomogą także w poruszaniu się po budynku i odkrywaniu tych elementów ekspozycji, które można poznawać przez dotyk. Osoby głuchoniewidome będą mogły skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych tłumaczy-przewodników (tzw. tłumaczy SKOGN). Z kolei przewodnicy osób z niepełnosprawnością intelektualną w zależności od potrzeb mogą oprowadzić grupę przybliżając jej w przystępny sposób główne wątki wystawy, jak i asystować pojedynczym osobom, towarzysząc im podczas całej wizyty i pozwalając na indywidualny odbiór muzeum. Wsparcie przewodników może rozpocząć się już w momencie odebrania gościa Muzeum z przystanku autobusowego. Chętnie wskażą oni wszystkie potrzebne miejsca (szatnia, toaleta, kawiarnia itp.) i udzielą innej, niezbędnej pomocy.

Tłumaczenia na Polski Język Migowy dotyczą poszczególnych wykładów, spotkań i prelekcji prowadzonych regularnie w Muzeum Emigracji. W kwietniu i maju szczególnie warto zwrócić uwagę na dwa cykle spotkań. W ramach serii „Poznaj świat z…”, można poznać podróżników, którzy podczas swoich wypraw odwiedzali miejsca związane z polską emigracją. Bohaterką najbliższego spotkania będzie Emilia Krywko, autorka popularnego bloga wietnam.info, która wskaże gdzie natrafiła na polskie ślady w Wietnamie i przybliży kulturę oraz zwyczaje tego kraju.

W comiesięcznym cyklu „Przejdźmy do rzeczy” prezentowane są wybrane przedmioty z muzealnej kolekcji, która liczy ponad 10 000 obiektów. Za każdym razem jest to jedna rzecz, której na co dzień nie znajdziemy na wystawie stałej. W kwietniowej edycji podróżny zestaw do golenia, posłuży za punkt wyjścia do zaprezentowania klasycznego wzornictwa i pokazania przykładów wykorzystania przyborów toaletowych w sztuce.

Skorzystanie z oferty wymaga wcześniejszej rezerwacji. W przypadku zwiedzania wystawy stałej należy jej dokonać z wyprzedzeniem minimum pięciu dniu dni roboczych. Udział w spotkaniach tłumaczonych na język migowy należy zgłosić trzy dni wcześniej. Przyjmowane są zgłoszenia grupowe i indywidualne. Muzeum zaprasza zarówno osoby indywidulane jak i grupy zreorganizowane. Więcej informacji pod hasłem „Muzeum Bez Wyjątku” znajduje się na stronie placówki - www.polska1.pl.

Projekt „Muzeum Bez Wyjątku” realizowany jest po raz drugi dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda