mobile

Odcinek antropomorficzny w reżyserii Jana Klaty

Odcinek antropomorficzny to kolejna część Odcinków - realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej od 2016 roku cyklu interdyscyplinarnych działań site specific łączących elementy muzyki, teatru, performansu, sztuki video oraz innych dziedzin sztuki. Twórcą zaproszonym do reżyserii Odcinka antropomorficznego jest Jan Klata - reżyser teatralny, dyrektor Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca na terenie Harcerskiej Bazy Obozowej Morena przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu.

 

Redakcja/ fot. http://ikm.gda.pl/
Odcinek antropomorficzny w reżyserii Jana Klaty

O charakterze wydarzenia opowiada Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej, autorka koncepcji Odcinka antropomorficznego:

-Wydarzenie dotyczyć będzie kilku aspektów tego, co można by szeroko określić mianem kwestii zwierzęcej. Antropomorfizm to - według znanej nam jeszcze ze szkoły podstawowej definicji - zjawisko przypisywania zwierzętom cech ludzkich. W swoim założeniu ma to być wyraz sublimacji i ubogacenia zwierzęcia ponad jego zwierzęcą „ułomność” - zwierzę zyskuje podmiotowość poprzez swoje podobieństwo do człowieka czyli wtedy, gdy przemówi ludzkim głosem, patrzy na nas wzrokiem, w którym rozpoznajemy cechy ludzkiego smutku albo np. je makaron dwiema łapkami przypominając tym samym małe dziecko. W rozumieniu rozwijającej się od kilkudziesięciu lat na świecie, a od kilku lat również w Polsce dziedziny animal studies taki sposób postrzegania zwierząt jest deprecjonującym wyrazem antropocentryzmu czyli założenia, że świat podporządkowany jest wyłącznie człowiekowi.

- Można powiedzieć, że tendencja do infantylizowania zwierząt (np. poprzez zalew zwierzęcych memów i gifów czy nazywanie zwierząt „zwierzątkami”) jest bardzo szkodliwa dla ich sprawy, odciąga bowiem uwagę np. od faktu, że nigdy dotąd nie zabijano na świecie zwierząt na taka skalę. Jednocześnie mamy jako społeczeństwa większą niż kiedykolwiek świadomość tego, co się dzieje: przemysł hodowlany, myślistwo, pozbawianie zwierząt naturalnych siedlisk ich bytowania poprzez budowę osiedli czy autostrad to realne problemy podejmowane przez ruchy na rzecz obrony praw zwierząt, aktywistów czy media, które częściej niż kiedykolwiek wcześniej nagłaśniają przypadki okrucieństwa wobec zwierząt kontynuuje kuratorka.

Odcinek antropomorficzny nie będzie działaniem aktywistycznym, a raczej wydarzeniem artystycznym opartym na pewnej koncepcji i przetwarzającym ją przy użyciu symbolicznych i abstrakcyjnych środków artystycznych. Do wyreżyserowania czerwcowego Odcinka został zaproszony Jan Klata, który wyjątkowo rzadko bierze udział w projektach artystycznych poza teatrem. Ostatnią nietypową realizacją Klaty, która działa się w przestrzeni publicznej Gdańska, był pamiętny „H.” wystawiony w 2004 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Wydarzenie będzie biletowane.

Miejscem działania będzie znajdująca się na skraju lasu Harcerska Baza Obozowa Morena - obiekt, który powstał na początku lat 70-tych i do tej pory zachował swój oryginalny, autentyczny charakter.

- Kiedy odwiedziliśmy bazę harcerską zimą w zaspach śniegu mieliśmy wrażenie, że znaleźliśmy się w czymś na kształt Miasteczka Twin Peaks. To skojarzenie bardzo spodobało się Klacie, który jest wielkim miłośnikiem Lynchowskich klimatów. Teraz baza ożywa na wiosnę - jest miejscem gdzie pod okiem opiekującego się nią komendanta Roberta Pasymowskiego bytuje wiele zwierząt: po wzgórzach wędrują dziki, a między domkami można czasem spotkać jelenia Grzegorza, jaszczurki i borsuki. To taka oaza wśród nowo wybudowanych strzeżonych osiedli - teren jest niby ogrodzony, ale tak naprawdę granica między nim a lasem jest bardzo umowna: baza staje się lasem, a las - całkiem dosłownie - przedostaje się do bazymówi Natalia Cyrzan.

- Podczas Odcinka antropomorficznego przyjrzymy się zwierzęcości jako immanentnej części natury człowieka - tego ludzkiego zwierzęcia. Rytualność, mięsność jako termin filozoficzny, a jednocześnie pojęcie wywodzące się z terminologii rzeźnickiej, hipotetyczna zamiana ról między człowiekiem-oprawcą a zwierzęciem-ofiarą, skrajna empatia wobec natury, która uniemożliwia niektórym osobom funkcjonowanie w coraz bardziej zbrutalizowanym świecie - to zagadnienia, które eksplorujemy dopracowując koncepcję „Odcinka antropomorficznego” - dodaje kuratorka.

ODCINKI to cykl wydarzeń organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Jego formuła łączy w sobie muzykę, sztukę wideo, elementy teatru, performansu oraz innych dziedzin sztuki. Każdy Odcinek to wydarzenie site-specific, czyli w pełni zanurzone w miejscu, w którym się odbywa – z niego wyrosłe i do niego nawiązujące. Każdy Odcinek jest jednorazową, niepowtarzalną interwencją artystyczną w wybranej przestrzeni, a jego dramaturgię wyznaczają wątki poruszane w kolejnych edycjach. Następujące po sobie Odcinki dotykają tematów stanów cielesnych i emocjonalnych oraz ważnych - czasem nie do końca zrozumiałych, ale rzeczywistych - zjawisk zachodzących w świecie. Przełożone na język muzyki, sztuki i performansu stany i zjawiska umieszczone są w trakcie kolejnych Odcinków w ciekawym kontekście architektonicznym, historycznym lub przyrodniczym.

Link do filmu dokumentacyjnego z zeszłorocznej edycji Odcinków: https://www.youtube.com/watch?v=Cb6ciGaVV_4.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda