mobile
REKLAMA

Od środy remont nawierzchni na Długim Targu

Nawierzchnia Długiego Targu zostanie wymieniona na dwóch środkowych pasach, pomiędzy latarniami. Materiał został przygotowany według wskazań Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Roboty prowadzone będą etapami począwszy od strony Zielonej Bramy. Początek prac zaplanowano na 15 września. Ruch pieszy będzie zachowany.

Informacja prasowa
Od środy remont nawierzchni na Długim Targu

Początek remontu zaplanowano po zakończeniu wysokiego sezonu turystycznego tj. na 15.09.2021 r., jego zakończenie zaś ma nastąpić do 20.06.2022 r. – aby zdążyć przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Terminy te uwzględniają przerwę związaną z warunkami zimowymi. W tym roku planujemy zrealizować min. 30% zakresu.

Prace wykonywane będą etapowo od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna i obejmą wymianę nawierzchni na 2 środkowych pasach - pomiędzy latarniami. Dołożymy starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Ponadto roboty będą prowadzone w taki sposób, aby zachować ruch pieszy. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na 4 polach (kwadratach). Dla potrzeb organizacji budowy z eksploatacji będzie wyłączonych 10 pól (kwadratów). Wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości. Prace na poszczególnych etapach będą akceptowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ).
 

Remont nawierzchni poprzedziło ułożenie próbnego pola

W drugiej połowie kwietnia w pobliżu fontanny Neptuna ułożyliśmy próbne pole nawierzchni Długiego Targu, które było wymogiem konserwatora. Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. Efekty zostały ocenione przez PWKZ pozytywnie. Dzięki tej decyzji możliwe było przygotowanie i ogłoszenie przetargu na wykonanie prac na całej długości Długiego Targu. Próbny fragment nawierzchni został czasowo udostępniony do użytku mieszkańcom z różnymi potrzebami: osoby niewidome, opiekunów osób na wózkach inwalidzkich i matki z dziećmi w wózkach. Wszyscy próbne pole ocenili jako funkcjonalne, a na tym zależało nam najbardziej. 
 

Materiał został przygotowany według wskazań PWKZ

To skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości. Jej boki są łupane zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg.


Stan obecny

Obecną nawierzchnię Długiego Targu stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dotychczasowe roboty utrzymaniowe polegały na usuwaniu pękniętych płyt i zastępowaniu ich kostką kamienną.

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda