mobile

O życiu oraz twórczości Lema w Sopotece

Sopoteka zaprasza na spotkania autorskie i rozmowy w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka”. 1 grudnia, w środę gościem Sopoteki będzie literaturoznawczyni i autorka książek o Lemie prof. Agnieszka Gajewska, natomiast 3 grudnia z miłośnikami twórczości Lema porozmawia dr. Piotr Paziński, filozof, pisarz i tłumacz.

Anna Zuzanna Grażka
O życiu oraz twórczości Lema w Sopotece

Już 1 grudnia o godzinie 18 w Sopotece odbędzie się spotkanie z prof. Agnieszką Gajewską. Literaturoznawczyni i autorka książek poświęconych życiu oraz twórczości Stanisława Lema na spotkaniu opowie o tym, w jaki sposób nowe fakty z życia Lema (które sama odkryła) rzutują na odczytanie jego twórczości, Na wydarzeniu dowiemy się także, jakich tematów Lem nie chciał poruszać i dlaczego. Spotkanie odbędzie się w środę, 1 grudniao godzinie 18.00 w Sopotece. Rozmowa, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy.

Kim jest Agnieszka Gajewska?

Agnieszka Gajewska (ur. 1977) pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, jest profesorką literaturoznawstwa, autorką książek „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe” oraz współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) „Kultur dziewictwa” (2020). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. Jesienią tego roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się biografia Stanisława Lema jej autorstwa, zatytułowana „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”.

 

3 grudnia natomiast w Sopotece szykuje się kolejne spotkanie. Będzie to spotkanie z  autorskie z dr. Piotrem Pazińskim pt. „Piekło i raj Stanisława Lema”. Pisarz i filozof poruszy tematy motywów bibilijnych w prozie Stanisława Lema i o śladach Zagłady w jego książkach.

"U Lema wychodzi na to, że planeta, którą Ziemianie, mając w pamięci biblijny mit o cudownym ogrodzie, nazwali Edenem, jest w rzeczywistości piekłem, a życie na niej- najgorszym koszmarem”- zdradza dr Piotr Paziński.

Piotr Paziński

Piotr Paziński, pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013) oraz zbiory esejów „Rzeczywistość poprzecierana” (2015) i Atrapy stworzenia (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. „Księgę liter” Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger „Żydzi i słowa”, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000–2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

Oba wydarzenia odbędą się w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka”.

 

Fot. Fragment okładki książki Agnieszki Gajewskiej „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”/Sopot.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda