mobile

O „Brzechwie dla dzieci” w Teatrze Muzycznym

Wiersze Brzechwy należą do absolutnej klasyki literatury dziecięcej i prawie każde dziecko je zna. Czy można zatem coś, co jest już bardzo dobrze znane, przedstawić w nietypowy sposób? Czy można jeszcze zaskoczyć dzieci oryginalnością? Aktorzy Kameralnego Teatru Muzycznego udowadniają, że można. Wystarczy wyobraźnia, ciekawa scenografia oraz odrobina pomysłowości.

 

Dagmara Gradolewska
O „Brzechwie dla dzieci” w Teatrze Muzycznym

Przedstawienie o nazwie „ Brzechwa dla dzieci” trwa około godziny. W tym czasie aktorzy prezentują dzieciom aż kilkadziesiąt wierszyków Jana Brzechwy. Małą niespodzianką są dwa wierszyki przygotowane specjalnie na tą okazję przez Małgorzatę Ryś, które pojawiają się na początku oraz na końcu przedstawienia.

Podczas występu dzieci usłyszą się m.in. wiersze takie jak: „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Kwoka”, „Ryby, żaby i raki”, „Tydzień” oraz „Samochwała”.

Bernard Szyc, reżyser spektaklu, zdecydował się na śpiewane interpretacje. Taka forma łatwiej trafia do dzieci i jest o wiele ciekawsza niż samo recytowanie. Na pianinie akompaniuje aktorom Renia Gosławska. Na scenie zobaczymy Igę Grzywacką, Aleksandrę Meller, Sylwię Wąsik, Mateusza Deskiewicz oraz Aleksego Perskiego.

Aktorzy poza śpiewaniem zaczarowują dzieci zabawami wokalnymi oraz ruchowymi. Warto zwrócić na świetną scenografię – ona w przedstawieniu odgrywa bardzo ważną rolę. Stoły pełne dań z jabłkami, jabłka w czapkach, lalki typu muppet, kolorowe maski czy makiety zwierząt to tylko niektóre z nietypowych rozwiązań. Za scenografię oraz pomysłowe kostiumy odpowiada Kalina Konieczny.

Jednym z najbardziej zaskakujących wizualnie wierszy jest „Zapałka”. Całość rozgrywa się niemal w ciemności, bowiem podświetlone są tylko bohaterki, czyli Zapałka i Świeca. Z kolei w wierszu „Stójka” pojawiają się tabliczki z nazwami miejscowości odwiedzanymi przez tytułową bohaterkę. W części „Jak rozmawiać trzeba z psem” uwagę przykuwa ogromny, pluszowy pies.

Przedstawienie „ Brzechwa dla dzieci” posiada jednak kilka niedociągnięć. Wierszy jest zbyt wiele, a z kolei interakcja aktorów z publicznością jest zbyt mała. Jednak pomimo tego spektakl jest pogodny, ciekawy i oryginalny. Z pewnością przyciągnie dzieci głównie w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Zapraszamy do Teatru Muzycznego – spektakl wraca na deski teatralne już na początku października.

Zdjęcia udostępnione z archiwum Teatru Muzycznego.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko