mobile

Nowy świąteczny sweter? Niepotrzebny i toksyczny

W Gdyni wiemy, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami. Można je przynieść np. do Centrum Nauki Experyment, Konsulatu Kultury, Przystani Lipowa 15 lub Przystani Chylońska 237 i wrzucić do specjalnego pojemnika. Po co? Żeby dać im drugie życie, a przy okazji pomóc czworonogom z „Ciapkowa”. Przed świętami warto też pomyśleć o tym, czy na pewno potrzebujemy nowego świątecznego swetra. Okazuje się bowiem, że to jeden z bardziej bezsensownych zakupów.

informacja prasowa
Nowy świąteczny sweter? Niepotrzebny i toksyczny

Świąteczne swetry zalały sieciówki. Są zabawne, ładne i często w atrakcyjnej cenie. Ale jak się okazuje to jedne z najbardziej bezsensownych zakupów odzieżowych. Dlaczego? Z powodu kilku istotnych czynników, z których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Badania pokazują, że co trzecia osoba poniżej 35 roku życia co roku kupuje nowy świąteczny sweter. I robi to tylko po to, żeby nie pokazywać się ponownie w zeszłorocznym. W rezultacie w naszych szafach mamy 65 mln takich swetrów, corocznie kupujemy ich 12 mln, z czego aż 8 mln trafia na wysypisko śmieci po jednorazowym założeniu.

Według statystyk to jednorazowe założenie trwa średnio 47 minut. Dlaczego? Bo aż około 95% takich swetrów wykonanych jest z akrylu, czyli plastiku, co powoduje, że jest nam w nich niewygodnie, pocimy się, materiał jest nieprzyjemny dla skóry i chcemy go jak najszybciej zdjąć.

Pranie takiego akrylowego swetra uwalnia około 730 000 mikrowłókien plastiku – małych cząstek, które trafiają do oceanów, a następnie do łańcucha pokarmowego. Ostatnio odkryto mikroplastik nawet w wodach płodowych u kobiety, co świadczy o tym, że niestety jest już wszechobecny.

Przez toksyczne barwniki, materiał i naszyte dodatki (np. światełka, odstające choinki z cekinów itp.) większość świątecznych swetrów nie nadaje się do recyklingu. I  dlatego jedynym sposobem ich utylizacji jest wyrzucenie do odpadów zmieszanych. A to – pod względem ekologicznym – jest najgorszym rozwiązaniem.

Jak proekologicznie cieszyć się swetrem świątecznym?


Opcji jest kilka. Możemy co roku nosić ten sam świąteczny sweter i nie musimy wówczas kupować nowego. Albo nabyć jakiś z drugiej ręki.

A jeśli mamy w szafie niepotrzebne świąteczne ubrania i dodatki, możemy zorganizować wymianę wśród znajomych lub rodziny albo oddać je na zbiórkę marki „Ubrania Do Oddania”. Dzięki temu pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy i jednocześnie pomożemy gdyńskiemu schronisku „Ciapkowo”. Każdy 1 kg zebranej odzieży to 1 zł dla podopiecznych schroniska. O tym, że akcja się sprawdza, świadczy fakt, że do tej pory zebrano już ponad 5 ton odzieży.

Szczegóły akcji znajdziemy na stronie: www.ubraniadooddania.pl/gdynia.

fot. gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda