mobile

Nowy rekord - tylu obcokrajowców w Gdańsku jeszcze nie pracowało

Na koniec marca 2021 roku w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było ponad 41 tys. obcokrajowców. Poprzedni rekord padł w końcu września 2020 r., gdy było ich prawie 39,5 tys.

Informacja prasowa
TAGI imigranci
Nowy rekord - tylu obcokrajowców w Gdańsku jeszcze nie pracowało

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku obsługuje wraz podległymi mu placówkami Gdańsk, Gdynię i Sopot oraz powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski. Pozostałą część województwa pomorskiego obsługuje oddział w Słupsku i jego jednostki terenowe.

ZUS swoje raporty dotyczące ubezpieczonych publikuje właśnie z podziałem na oddziały, a nie jednostki terytorialne. Co wynika z najnowszych danych dotyczących cudzoziemców pracujących w Gdańsku i na Pomorzu?

  • Na koniec marca 2021 roku w oddziale ubezpieczeń społecznych w Gdańsku do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było ponad 41 tys. obcokrajowców. Do tej pory rekordowy był koniec września 2020 r., gdy było ich prawie 39,5 tys.
  • Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę wzrosła do ponad 19,1 tys., podczas gdy na koniec ubiegłego roku było ich 18,2 tys., zaś na koniec września 2020 r. prawie 17,7, tys.
  • Przybyło również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą -  z 1214 na koniec grudnia 2020 r. do 1235 na koniec marca tego roku.

Pozostali obcokrajowcy ubezpieczeni w ZUS zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku obcokrajowcy pochodzą z 99. państw.

  • Na koniec marca najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 31,1 tys. To oznacza, że w pierwszym kwartale tego roku przybyło ich blisko 2 tysiące.
  • Drugą grupę stanowiło ponad 2,9 tys. obywateli Białorusi, których od końca grudnia 2020 r. przybyło pięćdziesięciu.
  • Pierwszą piątkę zamykają posiadacze paszportów: Rosji (897), Mołdawii (650) i Gruzji (560).
  • Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w gdańskim oddziale ZUS było po 3. obywateli Arabii Saudyjskiej, Boliwii, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też  z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniu w KRUS - podkreśla Krzysztof Krzysztof Cieszyński regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, płacących składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu.

Patrząc z perspektywy całego Pomorza - a więc sumując powyższe dane ze statystykami z miejscowości i jednostek podległych Oddziałowi ZUS w Słupsku - w naszym województwie na koniec marca 2021 do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono w sumie ponad 47 tys. obcokrajowców. Do tej pory rekordowy był koniec września 2020 r., gdy było ich prawie 45 tys.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda